Inwestor planuje przywozić na utwardzony i uszczelniony plac zmieszany gruz odpadowy, a następnie segregować go ręcznie. W związku z tym musi wystąpić o zezwolenie na odzysk odpadów. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235), przed uzyskaniem zezwoleniem na zbieranie i przetwarzanie odpadów wymagane jest wydanie decyzji środowiskowej dla instalacji związanych z przetwarzaniem odpadów - § 3 ust. 1 pkt 80 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397, z późn. zm.).
Czy plac, na którym następuje ręczny odzysk odpadów, jest instalacją? Instalacja wymaga uzyskania decyzji środowiskowej. W definicji instalacji zawartej w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś. wskazuje się, że instalacją jest również budowla, której eksploatacja może spowodować emisję. Wody opadowe z placu, na którym będzie odbywała się segregacja odpadów, jak wskazują niektóre interpretacje, mogą być ściekami przemysłowymi.
Odpowiedź:
Plac, na którym będzie odbywać się ręczny odzysk odpadów, jest instalacją.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 3 pkt 6 lit. c p.o.ś., instalacją jest w szczególności budowla, niebędąca urządzeniem technicznym, której eksploatacja może spowodować emisję.
Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409) - dalej pr. bud., budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury. Obiektem budowlanym jest natomiast m.in. budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową (zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. b pr. bud.). Lista budowli wymieniona w art. 3 pkt 3 pr. bud. ma charakter przykładowy. Orzecznictwo sądów administracyjnych nie odnosi się bezpośrednio do placu, na którym ma odbywać się odzysk odpadów, jednakże za budowlę uznawany jest np. plac manewrowy do nauki jazdy (por.: wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2005 r., OSK 964/04). Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że plac, na którym będzie odbywał się odzysk odpadów, stanowić będzie pewną całość techniczno-użytkową, plac ten należy zaliczyć do budowli, a tym samym (ponieważ jego eksploatacja może powodować emisję) - również do instalacji.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.