Pytanie:
W 2001 r. samowolnie rozbudowano budynek inwentarsko-składowy. Rozbudowa była zgodna z miejscowym planem obowiązującym w dacie budowy. W 2010 r. zmiana miejscowego planu spowodowała, że rozbudowa nie jest zgodna z miejscowym planem obecnie obowiązującym. W postanowieniu nałożono obowiązek przedłożenia dokumentów do legalizacji przedmiotowej rozbudowy. Wskazano, że do legalizacji rozbudowy potrzebne jest zaświadczenie od burmistrza miasta i gminy o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Burmistrz wydał zaświadczenie o zgodności rozbudowy budynku inwentarsko-składowego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W zaświadczeniu nie wskazał, że jest to obowiązujący plan.

Czy PINB może sam zbadać zgodność z m.p.z.p., jeśli ma inny pogląd niż burmistrz?

Czy w zaświadczeniu powinno być wprost wskazane, że rozbudowa jest zgodna z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Czy takie zaświadczenie jest ważne?

Odpowiedź:
Zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane – dalej pr. bud., w ramach postępowania w sprawie tzw. legalizacji samowoli budowlanej, właściwy organ bada m.in. zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Użycie w powyższym przepisie zwrotu "obowiązujący miejscowy plan" jasno wskazuje, że chodzi o plan aktualny, którego postanowienia są w mocy w dacie dokonywania oceny. Pominięcie w zaświadczeniu określenia "obowiązujący" może świadczyć o próbie obejścia przepisów pr. bud., które wymagają oceny samowoli nie w kontekście jakiegokolwiek planu obowiązującego w przeszłości, lecz planu obowiązującego obecnie. Zauważyć też należy, że przepisy wyraźnie mówią, iż właściwy organ bada zgodność.

Zaświadczenie burmistrza może być w tej kwestii pomocne, natomiast nie zwalnia ono organu nadzoru budowlanego z obowiązku zbadania samodzielnie kwestii zgodności samowoli z obowiązującym planem, gdy pojawią się wątpliwości w tym zakresie. Warto również dodać, że w art. 81 pr. bud., mówiącym ogólnie o kompetencjach organów nadzoru, jest mowa o nadzorze i kontroli nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego, a w szczególności zgodności zagospodarowania terenu z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz wymaganiami ochrony środowiska. Organ nadzoru budowlanego ma więc kompetencje, by dogłębnie zbadać przedmiotową kwestię, nie polegając wyłącznie na zaświadczeniu, do treści którego ma wątpliwości. 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami