Kraków uzyska rekordową sumę 85 mln euro ze środków Unii Europejskiej na gospodarkę odpadami stałymi. Projekt, który zakłada m.in. budowę zakładu termicznej utylizacji odpadów znalazł się na zweryfikowanej liście Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Projekt kompleksowej gospodarki odpadami w Krakowie, zakładający m.in. budowę spalarni śmieci, znalazł się na zweryfikowanej ministerialnej liście zadań, które uzyskają dotację Unii Europejskiej. Dzięki decyzji Ministerstwa Infrastruktury o przekazaniu 600 mln zł unijnej dotacji dla miast organizatorów mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, szanse na finansowe wsparcie mają zadania transportowe.
Kraków od lat utrzymuje się w czołówce miast polskich pod względem inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska z udziałem środków pomocowych. Niedawno zakończyła się modernizacja mechanicznej i biologicznej części oczyszczalni Płaszów II. Do 2010 roku zostanie wybudowana nowoczesna stacja utylizacji osadów, zrekultywowane zostaną także laguny, na których przez ponad 30 lat gromadzony był szkodliwy materiał, będący efektem procesu oczyszczania ścieków. Rozbudowane zostało wysypisko śmieci w Baryczy. Obecnie funkcjonuje tam m.in. kompostownia odpadów zielonych i zakład segregacji odpadów. Z unijnego wsparcia korzystają także inne dziedziny. W ramach programów europejskich, w Krakowie zrealizowany został jeden z największych w Polsce projektów z dziedziny infrastruktury komunikacyjnej – I etap budowy zintegrowanego systemu transportowego w aglomeracji krakowskiej.

źródło: Rzeczpospolita, 5 lutego 2008 r.