Integralną częścią decyzji o warunkach zabudowy jest załącznik zawierający ustalenie poszczególnych parametrów zabudowy. W orzecznictwie wskazuje się, że spośród parametrów tych rozróżnia się parametry urbanistyczne (m.in. linia zabudowy, intensywność wykorzystania terenu) oraz parametry architektoniczne (gabaryty i forma architektoniczna obiektu budowlanego) a obie grupy parametrów powinny nawiązywać do zabudowy już istniejącej na terenie analizowanym (wyrok NSA z dnia 20 marca 2012 r., II OSK 10/11, LEX nr 1145557).
Zgodnie z art. 61 ust. 7 u.p.z.p. organ powinien ustalić następujące parametry zabudowy: linia zabudowy, wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki albo terenu, szerokość elewacji frontowej, wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attykioraz geometria dachu. Zasady ustalania wskazanych parametrów zawarte zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. z 2003 r. Nr 164, poz. 1588).
Pełna treść artykułu dostępna jest w Serwisie Samorządowym>>>
Parametry zabudowy są integralną częścią decyzji o warunkach zabudowy
Parametry nowej zabudowy określane w decyzji o warunkach zabudowy służą ochronie ładu przestrzennego na terenach, dla których nie został ustalony m.p.z.p. Dlatego powinny one zostać tak określone, aby powstrzymać zabudowę niedającą się pogodzić z zabudową już istniejącą.