Jak poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który dofinansował inwestycję, w ostatnim czasie parafia porozumiała się z Tauronem, dzięki czemu możliwe będzie przekazywanie nadmiaru wytworzonej energii do sieci. Według funduszu taką metodę oszczędzania energii z korzyścią dla środowiska zastosowano w regionie po raz pierwszy.
Instalacja fotowoltaiczna, która stanęła na dachu kościoła w Jaworznie w 2011 r., należy do największych tego typu w kraju. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z katowickiego funduszu: 283 tys. zł przekazano w postaci dotacji, a blisko 536 tys. zł to preferencyjna pożyczka. Pozostałą część wyłożyła parafia.
Do powstania instalacji wykorzystano 312 modułów fotowoltaicznych o wysokiej sprawności, sięgającej ok. 14,8 proc. Dzięki nim promieniowanie słoneczne przekształcane jest w energię elektryczną, a napięcie stałe występujące na zaciskach modułów zamieniane jest w napięcie przemienne 230 volt. To z kolei umożliwia wykorzystanie produkowanej energii do zasilania odbiorników służących oświetleniu i ogrzewaniu.
W lecie, gdy produkcja energii jest wyższa od zapotrzebowania na oświetlenie obiektu, nadmiar prądu będzie sprzedawany do sieci energetycznej Tauronu. Produkcja energii z instalacji w słoneczny dzień to ok. 300-400 kilowatogodzin, co daje rocznie ok 65 tys. kilowatogodzin. W zimie zgromadzona energia będzie nadal wykorzystywana do ogrzewania kościoła. Już teraz jej ilość pozwala nie tylko na ocieplenie obiektu, ale i na zamontowanie w kościele ławek z grzałkami zasilanymi energią słoneczną.
Oprócz korzyści dla środowiska, wynikających z produkcji energii ze źródeł odnawialnych, efektem ekologicznym tej inwestycji jest istotne zmniejszenie rocznych zanieczyszczeń pyłowo–gazowych emitowanych do atmosfery: pyłu o 27 kg, dwutlenku siarki o 300 kg, tlenków azotu o 171 kg i tlenków węgla o 100 tys. kg.
mab/ amac/