Zespół naukowców z University of Cambridge pod kierownictwem prof. inżynierii Juliana Alwooda, opracował technologię likwidacji wydruków laserowych i atramentowych z papieru, bez powodowania jego uszkodzeń.
Toner jest nakładany na papier po rozgrzaniu, sam proces usuwania druku jest podobny. Nanosekundowe impulsy zielonego lasera są absorbowane przez ciemny toner, podczas kiedy jasny papier jest przezroczysty dla lasera. Rozgrzany toner wyparowuje z papieru, którego włókna zostają nienaruszone.
Jak zauważył jeden z zaangażowanych w projekt badaczy David Leal-Ayala, wdrożenie techniki do nowych urządzeń drukujących może nastąpić bardzo szybko po opracowaniu nowej głowicy drukującej i zarazem usuwającej druk. Głowica ta być może jednak będzie wyposażona w dwa lasery. Do rozgrzania tonera w celu jego usunięcia potrzebna jest bowiem wyższa temperatura i nie wiadomo, czy ten sam laser będzie mógł być użyty zarówno do druku, jak i do usunięcia tonera.
Według opisu badań opublikowanego w „Proceedings of the Royal Society A”, wytworzenie nowej głowicy drukującej, umożliwiającej stworzenie papieru wielokrotnego użycia zredukuje emisję dwutlenku węgla, który powstaje w trakcie procesu recyklingu, w najgorszym razie o połowę, w najlepszym do 1/20 obecnej emisji. Znacznie spadną też koszty samego procesu.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl