Pytanie
Czy poniżej opisane procedury są zgodne z obowiązującym prawem:
1. Pacjent chory psychicznie przebywa na oddziale psychiatrycznym (za swoją ustną zgodą) przez kilka godzin oczekując na transport do innego szpitala psychiatrycznego (po uprzedniej ocenie w izbie przyjęć, że są wskazania do leczenia szpitalnego). W tym czasie wykonuje się wszystkie niezbedne czynności medyczne (np. podawanie leków), mimo że nie jest to pacjent przyjęty do oddziału - ma tylko założoną tzw. kartę przechowania. Jeżeli jest to zgodne z prawem to jak długo może takie przechowywanie trwać?
2. Czy pacjenta przejętego bez zgody (zgodnie z ustawa) do szpitala psychiatrycznego wolno wypisać po jednym dniu i przekazać do innego szpitala psychiatrycznego, do którego ponownie przyjmuje się go bez zgody? (w celu zwolnienia miejsca w pierwszym szpitalu).
3. Do kogo się zwrócić i na jakie przepisy powołać gdy dyrektor szpitala psychiatrycznego odmawia określenia procedur postępowania z pacjentami agresywnymi oraz zatrudnienia osób przeszkolonych do bezpiecznego obezwładniania takich pacjentów? W efekcie zarówno personel jak i pacjenci narażeni są na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.