Jak zapisywać dwie ostatnie cyfry roku pod znakiem?
Wyrób budowlany został wprowadzony do produkcji w 2010 r. i w tym samym roku po raz pierwszy oznakowany znakiem CE.

Jakie cyfry powinny być zapisane pod znakiem CE umieszczonym na etykiecie przyklejonej do wyrobu fizycznie wyprodukowanego w 2011 r.?

Powinny być to cyfry "10", czy "11"?

Odpowiedź


Oznaczenie CE powinno zawierać w sobie dwie ostatnie cyfry roku, w którym umieszczono to oznakowanie na konkretnym wyrobie budowlanym, a nie roku, w którym został on po raz pierwszy wprowadzony do produkcji.

Uzasadnienie

Zagadnienie oznakowania wyrobów budowlanych znakiem CE zostało uregulowane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie systemów oceny zgodności, wymagań, jakie powinny spełniać notyfikowane jednostki uczestniczące w ocenie zgodności, oraz sposobu oznaczania wyrobów budowlanych oznakowaniem CE (Dz. U. Nr 195, poz. 2011) – dalej r.s.o.z. W tym zakresie przyjęto, w § 11 r.s.o.z., że po wystawieniu deklaracji zgodności, a przed wprowadzeniem wyrobu budowlanego do obrotu, producent umieszcza na nim oznakowanie CE wskazujące, że wyrób budowlany jest zgodny ze zharmonizowaną specyfikacją techniczną wyrobu i zgodność ta została potwierdzona poprzez dokonanie oceny zgodności zgodnie z systemem oceny zgodności wyrobu budowlanego, wskazanym w tej specyfikacji. Jak określono w § 12 ust. 1 r.s.o.z., oznakowanie CE wyrobu budowlanego winno składać się z:
1) znaku zgodności, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz. U. Nr 92, poz. 881 z późn. zm.) – dalej u.w.b.;
2) numeru identyfikacyjnego notyfikowanej jednostki certyfikującej, jeżeli taka jednostka brała udział w zastosowanym systemie oceny zgodności wyrobu budowlanego.
Dodatkowo jak określono w § 12 ust. 2 r.s.o.z., przyjmuje się, że oznakowaniu CE powinny towarzyszyć następujące dodatkowe informacje:
1) określenie, siedzibę i adres producenta oraz adres zakładu produkującego wyrób budowlany;
2) określenie, siedzibę i adres upoważnionego przedstawiciela, jeżeli producent ma siedzibę poza państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego;
3) ostatnie dwie cyfry roku, w którym umieszczono oznakowanie CE na wyrobie budowlanym;
4) numer certyfikatu zgodności, jeżeli taki certyfikat był wymagany;
5) dane umożliwiające identyfikację cech i deklarowanych właściwości użytkowych wyrobu budowlanego, jeżeli wynika to ze zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu.

Oznakowanie CE wraz z informacjami, o których mowa w § 12 ust. 2 r.s.o.z., umieszcza się w sposób widoczny, czytelny, niedający się usunąć, wskazany w zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu, bezpośrednio na wyrobie albo na etykiecie przymocowanej do niego. Przy czym jeżeli nie jest możliwe technicznie oznakowanie wyrobu budowlanego w powyższy sposób, oznakowanie to umieszcza się na opakowaniu jednostkowym lub opakowaniu zbiorczym wyrobu budowlanego albo na dokumentach handlowych towarzyszących temu wyrobowi (§ 13 r.s.o.z.). Należy również wskazać, że na wyrobie budowlanym mogą być umieszczone inne oznakowania, jeżeli nie będą one ograniczać widoczności i czytelności oznakowania CE, a ich znaczenie i forma graficzna nie będą wprowadzać w błąd, że jest to oznakowanie CE (§ 14 r.s.o.z.).