Jaka jest obowiązująca podstawa prawna dla sposobu wrysowywania (tj. koloru, grubości linii, oznaczeń) na mapie do celów projektowych elementów projektowanych, tj. budynków, elementów zagospodarowania terenu oraz uzbrojenia terenu (sieci, przyłączy, instalacji wewnętrznych na działce)?
Jakie przepisy regulują analogiczne wymagania dla projektów składanych do uzgodnienia na ZUD (zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej)?
Odpowiedź
Zgodnie z § 6 ust. 4 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2012 r. poz. 462) - dalej r.p.b. "projekt budowlany należy opracować w języku polskim, stosując zasady wymiarowania oraz oznaczenia graficzne i literowe określone w Polskich Normach wymienionych w załączniku do rozporządzenia lub inne objaśnione w legendzie".
Uzasadnienie
Zgodnie z § 6 ust. 4 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2012 r. poz. 462) - dalej r.p.b. "projekt budowlany należy opracować w języku polskim, stosując zasady wymiarowania oraz oznaczenia graficzne i literowe określone w Polskich Normach wymienionych w załączniku do rozporządzenia lub inne objaśnione w legendzie". Wykaz norm, które należy stosować został określony w załączniku do rozporządzenia; są to następujące normy:
- PN-EN ISO 4157-1:2001 Rysunek budowlany. Systemy oznaczeń. Część 1: Budynki i części budynków;
- PN-EN ISO 4157-2:2001 Rysunek budowlany. Systemy oznaczeń. Część 2: Nazwy i numery pomieszczeń;
- PN-EN ISO 4157-3:2001 Rysunek budowlany. Systemy oznaczeń. Część 3: Identyfikatory pomieszczeń;
- PN-EN ISO 6284:2001 Rysunek budowlany. Oznaczenie odchyłek graficznych;
- PN-EN ISO 11091:2001 Rysunek budowlany. Projekty zagospodarowania terenu;
- PN-B-01025:2004 Rysunek budowlany. Oznaczenia graficzne na rysunkach architektoniczno-budowlanych;
- PN-B-01027:2002 Rysunek budowlany. Oznaczenia graficzne stosowane w projektach zagospodarowania działki lub terenu;
- PN-B-01029:2000 Rysunek budowlany. Zasady wymiarowania na rysunkach architektoniczno-budowlanych.
Sporządzając projekty budowlane należy więc stosować zasady i oznaczenia określone w tych normach.
Natomiast zasady uzgadniania usytuowania projektowanych sieci zostały uregulowane w przepisach rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 2 kwietnia 2001 r. w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej (Dz. U. Nr 38, poz. 455). Przepisy tego rozporządzenia nie wprowadzają odmiennych oznaczeń dla projektów uzgadnianych przez ZUD.
Oznaczenia graficzne w projekcie budowlanym tylko według określonych norm
Projekt budowlany należy opracować w języku polskim, stosując zasady wymiarowania oraz oznaczenia graficzne i literowe określone w Polskich Normach wymienionych w załączniku do rozporządzenia lub inne objaśnione w legendzie.