Jedną z istotnych założeń nowelizacji ustawy ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw jest zwiększenie rozwoju morskich farm wiatrowych. Przewiduje ona m. in. zwiększenie wolumenów aukcyjnych z 5 do 12 GW w latach 2025-2031. Łatwiej ma być również inwestorom, którzy chcieliby zainwestować w biometan – przepisy mają być tak skonstruowane, by zachęcić ich do działania. Przepisy przewidują też szczegółowe wymogi rozbudowy i przebudowy istniejących sieci gazowych pod kątem umożliwienia zatłaczania biometanu. Inwestorzy będą działać jak przedsiębiorcy i prowadzić działalność gospodarczą, a co za tym idzie, korzystać z systemów wsparcia. Usprawnienia obejmą też klastry energii, czyli porozumień działających lokalnie podmiotów, które organizują się, by  wytwarzać, dystrybuować i magazynować energię elektryczną na własne potrzeby w ramach lokalnej społeczności. Projekt zakłada określenie przejrzystych zasad działania i utworzenia systemów wsparcia.

Czytaj: Mali przedsiębiorcy w aplikacji porównają oferty sprzedaży prądu, a zmiana jego sprzedawcy będzie możliwa w 24 godziny

 

Cena promocyjna: 99 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 74.26 zł


- Na rynku aktualnie działa ok. 66 klastrów energii. Zakłada się, że dzięki nowym rozwiązaniom, do 2029 r. powstanie w Polsce ok. 300 takich podmiotów – wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu, na którym przyjęto projekt.

Dzięki rozwiązaniom zawartym w projekcie ma zostać zwiększona rola OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie. Zostanie utworzony również Krajowy Punkt Kontaktowy OZE dla inwestorów.

 

Nowe przepisy doprecyzowują regulacje dotyczące pierwszeństwa zakupu ciepła ze źródeł odnawialnych i instalacji termicznego przekształcania odpadów, a także ciepła odpadowego. Wprowadzają też możliwość wydawania i rozliczania gwarancji pochodzenia ciepła i chłodu z OZE, w celu wypromowania i zainteresowania ekologicznymi sposobami wytwarzania ciepła.

Nowelizacja przewiduje też wdrożenie partnerskiego handlu (peer-to-peer) energią odnawialną, co oznacza jej sprzedaż pomiędzy uczestnikami rynku na podstawie umowy zawierającej z góry określone warunki dotyczące zautomatyzowanego wykonania transakcji i płatności za nią, bezpośrednio między uczestnikami rynku albo pośrednio, poprzez certyfikowanego uczestnika rynku będącego stroną trzecią.

Ustawa wprowadza także rejestr klastrów energii. Rejestr jest jawny i prowadzony przez prezesa URE w formie elektronicznej. Wpis do rejestru jest dobrowolny, jednak uzyskanie wpisu umożliwia – po spełnieniu innych warunków – uzyskiwanie korzyści z przyjętego dla klastrów energii systemu wsparcia.