„W naszym regionie liczba szkół uczestniczących w tym programie powiększa się każdego roku. W tym semestrze nasz oddział ARR zarezerwował na ten cel ok. 1,3 mln zł” - powiedział dyr. Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp. Romuald Gawlik.
W Lubuskiem porcje owoców, warzyw i soki dowozi do szkół siedmiu lokalnych dostawców, którzy realizują także zamówienia z ościennych województw.
Od początku w programie uczestniczy Szkoła Podstawowa nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim, w której jest 519 uczniów klas I-III.
Dyrektor placówki Marzanna Laurentowska powiedziała PAP, że dzieci chętnie jedzą owoce i warzywa, a nauczyciele starają się wpajać im zasady zdrowego żywienia podczas pogadanek i różnego rodzaju akcji.
„Dzieciaki są zadowolone. Szkoda tylko, że menu jest mniej urozmaicone, niż w latach poprzednich. Obecnie najczęściej jest to jabłko i marchewka. Wcześniej dzieci częściej jadły też gruszki i piły soki” - dodała.
W ramach programu przez 10 wybranych tygodni semestru każde dziecko otrzyma po 23 porcje owoców i warzyw, tj. przez trzy tygodnie - po trzy porcje owocowo-warzywne w tygodniu oraz przez siedem tygodni - po dwie porcje w tygodniu. Jednorazowo porcja jest złożona z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.
W Lubuskiem są to świeże jabłka, gruszki i truskawki. W porcjach warzyw znajdują się: marchew, rzodkiewki i słodka papryka. Uczniowie piją także soki owocowe i owocowo-warzywne.
W drugim semestrze trwającego roku szkolnego w całym kraju w programie uczestniczy ponad 10 tys. szkół podstawowych, o ponad 400 więcej niż w pierwszym semestrze. Dostawy owoców i warzyw są organizowane przez 106 zatwierdzonych dostawców, a siedem szkół samodzielnie przygotowuje je dla swoich uczniów, w tym jedna z woj. lubuskiego.
W całej Polsce programem objętych jest ponad 950 tys. uczniów klas I-III, co stanowi 86 proc. ogólnej liczby dzieci w tym wieku. Celem programu jest zachęcanie ich do jedzenia świeżych owoców i warzyw oraz zwiększenia wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania.
mmd/ mki/