Odpowiedź: korekty odpisów amortyzacyjnych sfinansowanych z dotacji dokonuje się na bieżąco, w 2015 r.
Uzasadnienie: obecnie przyjmuje się, że otrzymanie dotacji czy dofinansowania jako zwrotu wydatków inwestycyjnych nie skutkuje obowiązkiem korekty kosztów wstecz.
Jeżeli zwrot wydatków na nabycie lub wytworzenie środka trwałego powoduje wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów odpowiedniej części odpisów amortyzacyjnych (art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f.) to skutek w postaci obowiązku wyłączenia (korekty kosztów) powstaje z chwilą zwrotu wydatków (tak Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 19 lutego 2015 r., II FSK 282/13).
Do czasu otrzymania dopłaty (czyli do czasu faktycznego wpływu dotacji na rachunek bankowy) zatem słusznie odlicza się odpisy amortyzacyjne od wysokości faktycznie poniesionych wydatków na nabycie (wytworzenie) środka trwałego. Skutki ekonomiczne dopłaty występują dopiero od jej otrzymania. Brak więc podstaw do wstecznego odnoszenia skutków podatkowych otrzymanej dopłaty na środek trwały do odpisów amortyzacyjnych (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 sierpnia 2014 r., II FSK 1978/12).
Z tych przyczyn korekta kosztów amortyzacji nie spowoduje powstania zaległości podatkowej, wspólnicy nie będą musieli więc płacić odsetek za zwłokę. Należy jej dokonać w dacie uzyskania wpływu dotacji.
Więcej odpowiedzi na pytania z zakresu działalności gospodarczej i podatków znajdziesz w Kompasie Księgowo Kadrowym