Firma była w posiadaniu azbestowego pokrycia dachowego na jednym z budynków.

Złożyliśmy:
ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest (wyszedł nam III stopień pilności) do jednostki architektoniczno budowlanej właściwego urzędu,
corocznie wysyłamy informacje o wyrobach zawierających azbest do właściwego marszałka.

W jaki sposób firma powinna wywiązać się z wszystkich wymagań odnośnie użytkowania azbestu, jeśli zlecono jego usunięcie firmie zewnętrznej?
Czy powinniśmy fakt usunięcia zgłosić do urzędów?

Czy może powinniśmy poczekać do terminu złożenia kolejnej informacji i wówczas poinformować marszałka o tym, że usunęliśmy azbest?
Dodatkowo, czy powinniśmy przedłożyć dokumenty firmy, która usuwała nam azbest, m.in. kartę przekazania odpadów, gdzie ta firma figuruje jako posiadacz odpadów, czy też może jej program gospodarki odpadami?

Odpowiedź:

Osoby prawne zgłaszają marszałkowi fakt usunięcia wyrobów zawierających azbest, wypełniając załącznik nr 3 do rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2003 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest (Dz. U. Nr 192, poz. 1876, z późn. zm.) - dalej r.w.w.z.a. aktualizując załącznik nr 3. Punkt 16 załącznika nr 3 do r.w.w.z.a. dotyczy ilości usuniętych wyrobów zawierających azbest przekazanych do unieszkodliwienia. Przedsiębiorca nie musi dołączać do swojego oświadczenia żadnych dokumentów dotyczących firmy, która wyrób zawierający azbest usunęła.

Powiadomienie posłuży do usunięcia z bazy danych wyrobów zawierających azbest wyrobów usuniętych w danych zakładzie.

Uzasadnienie:

Przepisy nie określają rodzaju dokumentów, które należy dołączyć do informacji kierowanej do organu. Stąd, organ nie może zażądać udokumentowania usunięcia azbestu. Dotyczy to zarówno umowy zlecenia na wykonanie usługi, jak również faktury wystawionej po wykonaniu usługi. Wytwórcą odpadu jest w tym momencie wykonawca prac, zatem to on prowadzi ewidencję odpadów i składa zbiorcze informacje o odpadach i sposobach dalszego ich zagospodarowania.

Przedsiębiorca usuwający azbest w swoim zakładzie przy pomocy specjalistycznej firmy nie jest uprawniony do dysponowania jej dokumentami, w tym np. decyzją zatwierdzającą PGO lub dokumentami związanymi z prowadzona przez tę firmę ewidencją odpadów.

Jeśli będzie chciał sprawdzić, czy wykonawca prac spełnił wszystkie wymagania rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. Nr 71, poz. 649), to wezwie tego wykonawcę do wyjaśnień w odrębnym postępowaniu.