1) Czy możliwe jest zorganizowanie przez gminę przetargu na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, z konkretnym wskazaniem regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, w sytuacji, w której gmina na mocy porozumienia międzygminnego uczestniczy w kosztach budowy tej instalacji (posiada udziały w spółce budującej instalację)?
Nadmieniam, że w projekcie wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, w wykazie regionów, do których przypisana jest gmina, status instalacji regionalnej uzyskały dwie instalacje.
2) To samo pytanie dotyczy sytuacji, w której gmina nie uczestniczy w kosztach budowy instalacji (nie posiada udziałów w spółce).
3) Czy dla przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych możliwe jest zawarcie umowy konsorcjum pomiędzy podmiotem odbierającym odpady, a podmiotem zagospodarowującym odpady?
Jednocześnie informujemy, że jednym z konsorcjantów będzie podmiot – beneficjent ubiegający się o dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach POIiŚ.
4) Czy podmiot zagospodarowujący odpady w myślart. 9lustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.) - dalej u.u.c.p.g., zobowiązany jest udzielić promesy na zagospodarowania odpadów każdemu oferentowi, który zamierza przystąpić do przetargu na odbiór odpadów od właścicieli nieruchomości zorganizowanym przez gminy?
Odpowiedź:
Organizując przetarg na odbiór odpadów komunalnych należy wskazać instalację, do której przedsiębiorca, który wygra przetarg będzie te odpady przekazywał, także wtedy, gdy gmina nie jest wyłącznym właścicielem tej instalacji. W wojewódzkim planie gospodarki odpadami powinna być wskazana instalacja wiodąca.@page_break@
Do WPGO powinny być wpisane regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych, których budowę, utrzymanie i eksploatację będą zapewniać gminy według postanowień zawartych w art. 3a u.u.c.p.g. Jeśli konkretna gmina nie uczestniczy z jakiś względów w budowie takiej instalacji, to i tak odpady wytwarzane na jej terenie będą kierowane do regionalnej instalacji wskazanej w planie wojewódzkim. Również wtedy w specyfikacji należy wskazać instalacje, do której odpady powinny być kierowane.
Przedsiębiorcy, który startują w przetargach mogą zawierać pomiędzy sobą porozumienia. Jednakże odpady komunalne mogą być przekazane wyłącznie do instalacji posiadającej status regionalnej.
Z art. 9l u.u.c.p.g. nie wynika obowiązek udzielania promesy na zagospodarowanie zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych lub pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowani, a obowiązek zawarcia umowy z każdym przedsiębiorcą, który wykonuje swoją działalność w ramach regionu gospodarki odpadami komunalnymi. W praktyce sprowadza się to do zawarcia umowy z każdym przedsiębiorcą, który wygra przetarg na odbiór odpadów komunalnych.
Uzasadnienie:
Każdy podmiot odbierający odpady komunalne jest w świetle przepisów u.u.c.p.g. zobowiązany przekazywać zmieszane odpady komunalne, odpady zielone, pozostałości z sortowania przeznaczone do składowania do instalacji wskazanej w uchwale w sprawie wykonania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, jako regionalna instalacja do przetwarzania odpadów komunalnych.
W przypadku podmiotu, który działa na podstawie umowy z gminą, kwestia do której instalacji będzie kierował odpady zależy od tego, jaki rodzaj przetargu ogłosiła gmina (na podstawie art. 6d ust. 1 u.u.c.p.g.). Jeżeli wójt, burmistrz, prezydent miasta ogłosił przetarg na odbieranie odpadów, wtedy podmiot wyłoniony w drodze przetargu kieruje odebrane odpady komunalne do instalacji wskazanych przez gminę. Jeżeli zaś władze gminy ogłosiły przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów, wówczas podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości sam zdecyduje do których instalacji skieruje odpady.
Organizując przetarg na odbiór odpadów komunalnych należy wskazać instalację do przetwarzania odpadów
Czy możliwe jest zorganizowanie przez gminę przetargu na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z konkretnym wskazaniem regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych?