Pytanie:
Pytanie dotyczy postępowania w sprawie decyzji środowiskowej. Wójt wydał negatywną decyzję środowiskową, od której odwołał się inwestor. SKO uchyliło decyzję wójta i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania. W toku postępowania wyjaśniającego wójta strony postępowania (osoby fizyczne) złożyły sprzeciw od decyzji SKO do WSA. W związku z powyższym wójt zawiesił postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej, uznając rozstrzygniecie WSA jako zagadnienie wstępne. Inwestor złożył zażalenie na ww. postanowienie do SKO. Obecnie stowarzyszenie złożyło wniosek do wójta o uznanie na prawach strony. Celem statutowym jest ochrona środowiska.
Czy wójt może teraz uznać stowarzyszenie na prawach strony?
Jeśli tak, to czy w formie postanowienia?
Czy informuje społeczeństwo obwieszczeniem (1 grupa)?
Odpowiedź:
Tak, zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, wystarczające jest, że organizacja ekologiczna, tj. organizacja społeczna, której statutowym celem jest ochrona środowiska, która prowadzi działalność statutową w zakresie ochrony środowisko przez minimum 12 miesięcy przed dniem wszczęcia danego postępowania, powołując się na swoją działalność statutową, zgłosi chęć uczestnictwa w tym postępowaniu na prawach strony - bez konieczności podejmowania żadnych czynności przez organ prowadzący postępowanie (w szczególności bez wydania postanowienia w sprawie dopuszczania organizacji do udziału w postępowaniu na prawach strony). Organ nie jest także zobowiązany do powiadamiania społeczeństwa o tym fakcie.
W tym przypadku nie ma znaczenia, że postępowanie jest zawieszone. Ze zgłoszeniem się organizacji do udziału w postępowaniu nie wiąże się obowiązek podjęcia określonych czynności przez organ, stąd też zawieszone postępowanie nie musi być podejmowane. W praktyce organizacja ekologiczna będzie mogła skutecznie korzystać ze swoich uprawnień uczestnika w postępowaniu na prawach strony dopiero po podjęciu danego postępowania.