Po wykonaniu ekspertyzy przez dysponenta pozwolenia wodnoprawnego (obowiązek nałożony na podstawie art. 133 ust. 1 Prawa wodnego - dalej pr. wod. ) stwierdzono, że zasięg oddziaływania przedsięwzięcia jest mniejszy niż to oszacowano w operacie wodnoprawnym. Oczywiście strony postępowania w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego określono w oparciu o operat wodnoprawny i m.in. zasięg oddziaływania tam określony.
Czy na podstawie m.in. informacji o zasięgu oddziaływania zawartych w ekspertyzie można, poza zmianą treści pozwolenia (art. 133 ust. 2 pr. wod. ) zawęzić krąg stron postępowania, czy jest to zupełnie inna sprawa administracyjna?
Czy może pierwotnie ustalony krąg stron postępowania nie może ulec zmianie?
Odpowiedź
Organ wydający pozwolenie wodnoprawne nie może z urzędu zmienić jego treści, mimo posiadanej ekspertyzy sporządzonej na podstawie 133 ust. 1 pr. wod. , z której wynika, że części podmiotom uczestniczących w postępowaniu o wydanie pozwolenia ustalonych na podstawie operatu wodnoprawnego przedłożonego przez wnioskodawcę, nie przysługuje przymiot strony.
Inicjatywa w zakresie ograniczenia liczby stron leży po stronie dysponenta pozwolenia wodnoprawnego.
Akt pr. wod. rozstrzyga jedynie, kto jest stroną w postępowaniu wodnoprawnym, nie rozstrzyga natomiast, w jaki sposób ograniczyć liczbę stron wyznaczonych w tym postępowaniu. Dlatego trzeba sięgnąć do przepisów ogólnych określonych w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) - dalej k.p.a.
Uzasadnienie
W mojej ocenie są dwa rozwiązania. Po pierwsze dysponent pozwolenia może złożyć wniosek w nowej sprawie i domagać się od organu ustalenia stron na podstawie posiadanych przez niego dokumentów albo próbować zmienić pozwolenie wodnoprawne w trybie art. 155 k.p.a. licząc na to, że wszystkie strony, które brały udział w pierwotnym postępowaniu zgodzą się na jego żądanie. O ile jednak pierwsze rozwiązanie może być skuteczne, to drugie może być trudne do realizacji z uwagi na konieczność wyrażenia zgody stron, które miałyby w wyniku tej zmiany utracić status strony. Z różnych powodów stronom postępowania może zależeć na utrzymaniu dotychczasowego statusu.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)
Organ wydający pozwolenie wodnoprawne nie może z urzędu zmienić jego treści
Czy na podstawie informacji o zasięgu oddziaływania zawartych w ekspertyzie można zawęzić krąg stron postępowania w sprawie o wydanie pozwolenia wodnoprawnego?