Posiadacz odpadów, w ramach instalacji IPPC prowadzi na własne potrzeby odzysk odpadu, tj. odpad powstaje w instalacji IPPC, następnie jest w urządzeniu w instalacji IPPC odzyskiwany (R14 - oczyszczenie odpadu z zanieczyszczeń), a następnie przekazywany do procesu w tej samej linii.

Czy posiadacz odpadów prowadzący odzysk jest obowiązany jest do uzyskania zezwolenia na prowadzenie tej działalności, czy można zastosować tutajart. 26 ust. 8ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o., który mówi że wymóg uzyskania zezwolenia na prowadzenie odzysku nie dotyczy posiadacza odpadów w instalacji, na której wymagane jest pozwolenie zintegrowane?

Odpowiedź:

Definicję odpadów podaje art. 3 ust. 1 u.o. W sytuacji opisanej w pytaniu prowadzący instalacje odpadu nie pozbywa się, nie zamierza się go pozbyć ani nie jest do ich pozbycia obowiązany. W związku z powyższym, należy się zastanowić czy mamy w tym kontekście odpad, bo jeżeli przekształcana substancja nie spełnia ww. definicji to odpadem nie jest tym samym odpad odzyskiwany (nie wymaga się uregulowań formalno prawnych w zakresie odzysku). Jeżeli natomiast w instalacji IPPC objętej pozwoleniem zintegrowanym odbywa się odzysk to powinien on być w decyzji udzielającej pozwolenia odpowiednio do wymagań dla odzysku ujęty. Dla pewności, jeżeli we wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego oraz w pozwoleniu zintegrowanym nie uwzględniono działań wskazanych w pytaniu, proponuję skorzystać z art. 214 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.), i przekazać stosowną informację organowi właściwemu w sprawie pozwolenia zintegrowanego.

Jeżeli organ uzna, ze wymagane są zmiany w pozwoleniu zintegrowanym to zobowiąże prowadzącego instalację do złożenia odpowiedniego wniosku.