Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Do starosty wpłynął wniosek o zmianę pozwolenia na budowę. Z załączonego dziennika budowy wynika, że zakres zamiennego projektu budowlanego został już wykonany (niezgodnie z warunkami pozwolenia na budowę).

Jak powinien zachować się starosta?

Czy powinien przekazać wniosek zgodnie z właściwością do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, czy odmówić wydania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę?

Odpowiedź


Organ administracji architektoniczno-budowlanej powinien poinformować organ nadzoru budowlanego o dokonaniu odstępstw od projektu budowlanego przed uzyskaniem stosownej decyzji o zmianie pozwolenia na budowę w trybie art. 36a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) – dalej pr. bud. Wobec dokonania nielegalnych odstępstw oraz "przejęcia" sprawy przez nadzór, postępowanie przed organem administracji architektoniczno-budowlanej staje się bezprzedmiotowe.

Uzasadnienie

Legalne dokonanie istotnych odstępstw od projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę wymaga uzyskania, przed dokonaniem planowanych odstępstw, decyzji o zmianie pozwolenia na budowę – art. 36a ust. 1 pr. bud. Oznacza to, że decyzja z art. 36a ust. 1 pr. bud. może być wydana jedynie przed dokonaniem przez inwestora istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego – zob. wyrok WSA z dnia 1 czerwca 2010 r., VII SA/Wa 554/10, LEX 644031. Dokonanie tych odstępstw, bez uzyskania decyzji zmieniającej, uzasadnia zastosowanie przez organy nadzoru budowlanego procedury naprawczej z art. 51 pr. bud.

Zatem brak jest podstaw prawnych dla organu administracji architektoniczno-budowlanej do rozstrzygnięcia sprawy co do jej istoty, w oparciu o art. 36a ust. 1 pr. bud. w sytuacji, gdy inwestor dokonał istotnych odstępstw w trakcie realizacji budowy, przed uzyskaniem decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Nie jest możliwa zmiana decyzji w sytuacji, gdy roboty związane ze zmianą pozwolenia na budowę w związku z istotnymi odstępstwami od zatwierdzonego projektu zostały już wykonane – zob. wyrok WSA z dnia 27 kwietnia 2011 r., VIII SA/Wa 917/10, LEX 996939. W takim przypadku organ administracji architektoniczno-budowlanej, do którego wpłynął wniosek o zmianę pozwolenia na budowę powinien poinformować organ nadzoru budowlanego o dokonaniu nielegalnych odstępstw.


Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .