Pytanie:
Jak powinien postąpić organ w przypadku, gdy inwestor oświadcza, że obszar oddziaływania zabudowy mieszkaniowo-usługowej (kwalifikowanej ze względu na powierzchnię garaży wraz z towarzyszącą infrastrukturą) będzie zamykać się w granicach zabudowy? Jego zdaniem, przebudowa istniejących dróg dojazdowych do hal garażowych obiektu nie wchodzi w zakres jego wniosku. W MPZP ustalono, że modernizację i budowę ulic dojazdowych wraz z niezbędną infrastrukturą wykona gmina, przy czym nie określono harmonogramu realizacji ww. inwestycji.

Czy organ ma prawo zakwestionować podany przez wnioskodawcę obszar oddziaływania przedsięwzięcia ograniczony do granic zabudowy, wiedząc, że na terenie inwestycji będzie prowadzone odwodnienie oraz że istnieje dokumentacja hydrogeologiczna, wykonana dla przedmiotowej inwestycji, z której wynika, iż zasięg oddziaływania odwodnienia może wykroczyć poza wskazany przez wnioskodawcę zasięg oddziaływania inwestycji?

Odpowiedź:
Organ ma prawo zakwestionować określony przez wnioskodawcę zakres oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. W takim przypadku organ powinien wezwać wnioskodawcę do złożenia dodatkowych wyjaśnień na podstawie art. 50 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.), tak aby móc dysponować pełną wiedzą niezbędną do wydania decyzji w sprawie.
Uzasadnienie:

Z zasady zaufania obywateli do organów państwa określonej w art. 8 k.p.a. wynika w szczególności obowiązek prawidłowego rozważenia przez organ stanu faktycznego i prawnego rozstrzyganej sprawy (por.: wyrok NSA z dnia 5 lutego 2008 r., II SA/Łd 139/08, LEX nr 517983). Jeżeli organ powziął wątpliwości co do informacji przedstawionych przez wnioskodawcę, ma prawo je zweryfikować i zakwestionować, zwłaszcza jeżeli - jak w opisanym w pytaniu przypadku – dysponuje on dokumentacją potwierdzającą nieprawidłowość tych informacji.