Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

PYTANIE:

Wnioskodawca złożył wniosek o zarejestrowanie małpki kapucynki. Do wniosku dołączył: opłatę za wydanie zaświadczenia, opłatę za wpis do rejestru, świadectwo zdrowia zwierząt w handlu wewnątrzwspólnotowym z 2012 r., umowę kupna-sprzedaży. Osoba, która sprzedawała, nie zarejestrowała małpki Jak powinien postąpić w tym przypadku starosta?

ODPOWIEDŹ:
Organ dokonujący rejestracji zwierzęcia egzotycznego może wobec sprzedawcy małpki zastosować sankcję, o której mowa w art. 127 pkt 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.) - dalej u.o.p. Przesłanką przemawiającą za ukaraniem może być długość opóźnienia oraz warunki, w jakich organ dowiedział się o naruszeniu obowiązku, o którym mowa w art. 64 ust. 5 u.o.p.
Mimo że poprzedni właściciel nie zarejestrował małpki, powinna ona zostać zarejestrowana, jeśli jej nowy właściciel przedłożył odpowiednie dokumenty wymagane przy rejestracji zwierząt egzotycznych świadczące o legalności jej pochodzenia. Szczegółowa lista gatunków podlegających rejestracji znajduje się w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1332/2005 z dnia 9 sierpnia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi (Dz. Urz. UE L 215 z dnia 19 sierpnia 2005 r., s. 1). Małpka kapucynka znajduje się na tej liście.

UZASADNIENIE:
Karą za popełnienie wykroczenia określonego w art. 127 pkt 3 u.o.p. może być grzywna albo areszt. Zgodnie z treścią tego przepisu kary te mogą być orzekane alternatywnie, nigdy natomiast łącznie. Zagadnienia związane z ewentualną wysokością orzekanych kar uregulowane zostały w art. 19 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 482, z późn. zm.) – dalej k.w. - dla kary aresztu - i w art. 24 § 1 k.w. - dla kary grzywny. Biorąc pod uwagę fakt, że ich wysokość w u.o.p. nie została określona, należy stwierdzić, że mogą one być orzekane w granicach określonych w przepisach k.w. i wynosić odpowiednio: kara aresztu od 5 do 30 dni, a kara grzywny od 20 do 5000 zł.
Jeżeli starosta postanowi ukarać dotychczasowego posiadacza małpki, powinien zawiadomić Policję o wykroczeniu polegającym na uchyleniu się od obowiązku zarejestrowania zwierzęcia.
 
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.