Pytanie pochodzi z Kompasu Księgowo-Kadrowego

W spółce z.o.o. grupa pracowników założyła Klub Biegacza. Spółka chce zakupić dla tej grupy pracowników odzież sportową (z logo firmy) oraz obuwie sportowe. Spółka chce też pokryć koszty startu tych pracowników w zawodach krajowych i zagranicznych (wpisowe, koszty hoteli, wyżywienie).
 
Czy przedmiotowe wydatki spółki mogą być uznane za przychody pracowników i być objęte opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
 
Odpowiedź
Odpowiednia konstrukcja pozwala uniknąć opodatkowania PIT świadczeń na zajęcia sportowe pracowników.
 
Uzasadnienie
Przedstawiony w pytaniu stan faktyczny należy rozdzielić na dwa problemy podatkowe. Pierwszym będzie rozliczenie zakupu i przekazania odzieży i obuwia sportowego. Ugruntowany wydaje się pogląd, że przekazywana pracownikom odzież nie może być przychodem, jeśli nie ma charakteru odzieży osobistej. Taki nieosobisty charakter ma odzież oznaczona znakami pracodawcy - a więc w istocie odzież reklamowa. Jeśli zatem pracownicy mieliby obowiązek używania tej odzieży jedynie na zawodach i w działalności Klubu Biegacza (np. na mocy porozumienia w sprawie przekazania tej odzieży) to nie będzie ona generowała u nich przychodu. Jeśli zaś odzież zostanie im przekazana na własność do dowolnego użytku to takie świadczenie rzeczowe powinno zostać doliczone do ich przychodu
Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z dnia 10 marca 2009 r., IPPB2/415-1633/08-2/MK.
Drugim problemem jest finansowanie wyjazdów na zawody sportowe. Wyjazdy te należy traktować jako wyjazdy integracyjne (ewentualnie integracyjno-reklamowe, ze względu na fakt, że Klub Biegacza będzie reprezentował na nich pracodawcę). Przyjmuje się zaś obecnie, że wyjazdy i spotkania integracyjne nie generują u pracowników przychodu (wraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem podczas tych wyjazdów).
 
Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2015 r., DD3.8222.2.264.2015.CRS.