Kto powinien rozliczać opłaty za wody opadowe i roztopowe z parkingów – właściciel parkingu, czy firma wynajmująca/dzierżawiąca ten parking lub jego część?


Odpowiedź:

Zgodnie z generalną zasadą wynikającą z art. 279 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś., obowiązek ponoszenia opłaty związanej z eksploatacją instalacji powodującej emisję ciąży na prowadzącym tę instalację.


W rozumieniu art. 3 pkt 31 p.o.ś. prowadzącym instalację jest podmiot uprawniony na podstawie określonego tytułu prawnego do władania instalacją w celu jej eksploatacji zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska, na zasadach wskazanych w ustawie. W myśl art. 3 pkt 41 p.o.ś. tytułem prawnym jest prawo własności, użytkowanie wieczyste, trwały zarząd, ograniczone prawo rzeczowe albo stosunek zobowiązaniowy.


W związku z tym w poruszonej kwestii istotne będzie ustalenie, czy wskazana firma dysponuje tytułem prawnym do instalacji powodującej emisję, którą w tym przypadku będzie wprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych do środowiska. Należy zauważyć, że zgodnie z art. 274 ust. 4 pkt 1 p.o.ś. wysokość opłaty za odprowadzanie ww. ścieków zdefiniowanych w art. 3 pkt 38 lit. c p.o.ś., zależy od wielkości, rodzaju i sposobu zagospodarowania terenu, z którego te wody są odprowadzane. Opłata ta jest ponoszona w cyklu rocznym za 1 m2 powierzchni (art. 290 ust. 1 pkt 7 p.o.ś.). W związku tym istotnym elementem do ustalenia wysokości tej opłaty jest prawidłowe zewidencjonowanie rodzajów oraz wielkości powierzchni o trwałej nawierzchni na terenach zanieczyszczonych, z których zostaną zebrane ww. wody.


W mojej wstępnej ocenie, jeżeli firma jedynie dzierżawi parking znajdujący się na terenie wyposażonym w kompleksowy system zbierania i odprowadzania do środowiska wód opadowych z powierzchni utwardzonych znajdujących się w obrębie przedmiotowego terenu, a tytuł prawny do tej instalacji posiada jego właściciel, to obowiązki związane z ponoszeniem opłaty ekologicznej oraz składaniem ewidencji wynikającej z art. 287 p.o.ś. leżą po stronie właściciela. Ponadto należy podkreślić, iż kwestia zrzutu do wód lub ziemi ww. wód opadowych wymaga stosownego pozwolenia wodnoprawnego, które powinien uzyskać władający systemem zbierającym ww. ścieki. Natomiast sprawa odprowadzania wód opadowych przez dzierżawcę za pośrednictwem urządzeń kanalizacyjnych właściciela terenu może zostać uregulowana w sposób formalny, np. za pomocą umowy cywilno-prawnej, w której zainteresowane strony powinny określić wzajemne prawa i obowiązki.

Dokument ten jest właśnie miejscem, w którym można będzie uwzględnić kwestie dotyczące rozliczeń, w tym także za ponoszenie opłat środowiskowych przez właściciela całego terenu. Dla dokonania prawidłowych rozliczeń za opłaty firma korzystająca z "cudzego" urządzenia kanalizacyjnego powinna przedstawiać jego właścicielowi aktualne informacje np. o rodzaju i sposobie zagospodarowania dzierżawionego terenu, z którego odprowadzane są wody opadowe lub roztopowe.