Czy wstawienie okien ppoż. w ścianie nowego budynku zapewni wymagania warunków technicznych dotyczących odległości pomiędzy budynkami?
Odpowiedź
Zagadnienia związane z usytuowaniem budynku na działce budowlanej regulują przepisy § 12, 13, 60 i 271-273 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) – dalej r.w.t. I o ile umiejscowienie budynku w odległości 4 metrów od granicy sąsiedniej działki budowlanej (nawet przy założeniu, że będzie to odległość liczona od ściany mającej otwory okienne lub drzwiowe), jest jak najbardziej prawidłowa w świetle § 12 r.w.t., o tyle odległość wynikająca z § 271, tj. odległość między zewnętrznymi ścianami budynków, niekoniecznie musi być w omawianym przypadku zachowana. Przepis ten określa odległość minimalną pomiędzy zewnętrznymi ścianami budynków niebędących ścianami oddzielenia przeciwpożarowego, a mającymi na powierzchni większej niż 65% klasę odporności ogniowej (E), określoną w § 216 ust. 1 r.w.t. w 5. kolumnie tabeli.
Uwzględnienia w każdym przypadku wymagają zatem takie parametry, jak rodzaj sąsiadujących ze sobą budynków (dla budynku typu PM maksymalna gęstość obciążenia ogniowego strefy pożarowej) oraz szczególne wytyczne zawarte w ust. 2–12 omawianego przepisu, które niejako dookreślają minimalne wymogi dotyczące odległości pomiędzy budynkami. Stąd określenie cech jakie powinna spełniać ściana w przypadku odległości 4 m od istniejącego budynku wymaga każdorazowo szczegółowej analizy obiektu, która optymalnie powinna być dokonana przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń pożarowych. Na pewno rozwiązaniem jest zastosowanie ściany oddzielenia pożarowego. Pamiętać wtedy należy, że powinna ona spełniać warunki określone w § 232 i nast. r.w.t.