Pytanie:
Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 4 r.w.t.: "sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych". Projektowany budynek w granicy ma wysokość poniżej 3 m, natomiast przeciwległa ściana budynku nie zlokalizowana w granicy z sąsiednią działką posiada 3,5 m wysokości.
Czy wysokość 3 m, o której mowa w przepisach, to wysokość budynku w granicy działki sąsiedniej, czy też ogólna maksymalna wysokość budynku?
Odpowiedź:
Ograniczenie trzech metrów wysokości odnosi się do całego budynku, czyli wszystkich jego elementów.
Uzasadnienie:
Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - dalej r.w.t., w zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych. Ustawodawca jasno wskazał, że wymiary podane w przepisie odnoszą się do całego budynku, a nie do jego części znajdującej się przy granicy. Słowo "bezpośrednio" odnosi się do usytuowania budynku a nie do ściany usytuowanej bezpośrednio przy granicy. Ograniczenie trzech metrów wysokości odnosi się więc do całego budynku, czyli wszystkich jego elementów. Należy założyć, że prawodawca działa racjonalnie, a zatem jeśli chciałby aby cytowany przepis miał dotyczyć tylko części budynku znajdującego się przy granicy, to zaznaczyłby to w przepisie. Przykładowo uczynił tak w § 12 ust. 3 pkt 3 r.w.t.