Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Pytanie dotyczy ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 90, poz. 607, z późn. zm.) - dalej u.o.p.g.o. Ustawodawca dla przedsiębiorców wprowadzających opony i oleje na rynek przewidział dwa sposoby wywiązania się z obowiązku zapewnienia określonych poziomów odzysku i recyklingu: za pośrednictwem organizacji odzysku i samodzielnie. Jeszcze w poprzedniej wersji ustawy, tj. przed dniem 1 stycznia 2014 r. obowiązywały art. 4 ust. 1a i 1b u.o.p.g.o., które wskazywały, że jeżeli przedsiębiorca chce samodzielnie realizować obowiązek, to powinien określone poziomy odzysku uzyskiwać po przetworzeniu wytworzonych przez siebie odpadów lub może zbudować system zbierania danego rodzaju odpadów, ale wtedy musi poddać odzyskowi i recyklingowi co najmniej taką ilość odpadów, jaka odpowiada ilości wprowadzonych na rynek produktów, tj. opon lub olejów. Obecnie uchylono ust. 1a i 1b, czyli nasuwa się pytanie, czy przedsiębiorcy mogą realizować samodzielnie obowiązek zarówno z wytworzonych przez siebie odpadów, jak i zebranych od innych posiadaczy odpadów poziomy wskazane do uzyskania.

Czy przedsiębiorcy nie muszą się ograniczać do samodzielnie wytworzonych odpadów, aby przekazać je do odzysku i recyklingu w ilości odpowiadającej określonym poziomom?

Czy już przedsiębiorca budujący własny system zbiórki nie będzie musiał zbierać i przekazywać do odzysku i recyklingu odpadów odpowiadającej co najmniej ilości wprowadzonych przez niego produktów na rynek? Czy oznacza to, że przedsiębiorca może kupić DPR, DPO, EDPO i EDPR na rynku tych dokumentów w celu uzupełnienia ewentualnie niewykonanych poziomów ze swoich odpadów lub odpadów zebranych od innych posiadaczy?


Odpowiedź:

Tak, od 1 stycznia 2014 r. nie ma ograniczeń w samodzielnym wykonywaniu obowiązków w zakresie zapewnienia poziomów odzysku i recyklingu produktów objętych przepisami u.o.p.g.o.

Uzasadnienie:

Do końca 2013 r. u.o.p.g.o. zawierała przepisy ograniczające możliwość samodzielnego wykonywania ustawowych obowiązków w zakresie zapewnienia poziomów odzysku i recyklingu. Przepisy te dawały przedsiębiorcy możliwość rozliczenia się z wymaganych ustawą poziomów, o ile rozliczenie następowało wyłącznie wytworzonymi przez przedsiębiorców odpadami odpowiedniego rodzaju. Jeżeli jednak obowiązek odzysku i recyklingu był realizowany odpadami zebranymi od innych wytwórców, przedsiębiorca był zobowiązany do uzyskania odzysku i recyklingu na poziomie 100% wprowadzonych przez niego produktów (olejów lub opon).


Od 1 stycznia nie ma już takich ograniczeń w samodzielnym wykonywaniu ustawowych obowiązków. Rozliczając się więc wytworzonymi przez siebie odpadami lub odpadami wytworzonymi przez innych przedsiębiorców, wymagany poziom odzysku i recyklingu dla olejów smarowych i opon będzie poziomem określonym w załączniku 4a do u.o.p.g.o., a nie 100% wprowadzonych przez przedsiębiorcę na rynek produktów.

Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.