Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Wody opadowe z drogi gminnej będą spływały powierzchniowo do przydrożnych rowów retencyjno-rozsączających. Budowa rowów będzie wymagała uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Czy wprowadzanie tych wód do ziemi (infiltracja) poprzez rowy będzie wymagało pozwolenia wodnoprawnego?


Odpowiedź:

Generalnie przyjmuje się, jeżeli wody opadowe z powierzchni drogi nie są odprowadzane za pomocą oddzielnego, szczelnego systemu, to wówczas nie są postrzegane w kategorii ścieków w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) - dalej pr. wod.

 


Przyjmuje się wtedy, że będzie to niezorganizowany spływ wód opadowych z powierzchni drogi, co oznacza, że nie zachodzi wtedy szczególne korzystanie z wód, o którym mowa w art. 37 pkt 2 pr. wod. Na takie odprowadzanie ścieków opadowych z drogi (do rowu przydrożnego ziemnego) pozwolenie wodnoprawne nie będzie wymagane. Natomiast wody opadowe zebrane z powierzchni dróg za pomocą zorganizowanych systemów i następnie wprowadzane do wód lub do ziemi będą mieściły się w kategorii ścieków. Wtedy administrator drogi powinien posiadać odpowiednie pozwolenie wodnoprawne.

Odnosząc się do przedstawionej sytuacji, należy ponadto zauważyć, że nie wiadomo, jaka jest rzeczywista rola rowów nazwanych w pytaniu przydrożnymi. Czy można je postrzegać w kategoriach urządzeń, które mogą być stosowane do powierzchniowego odwadniania pasa drogowego, w rozumieniu rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430, z późn. zm.) - dalej r.w.t.d.p.? Należy bowiem zauważyć, że zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.) drogi zaliczane są do kategorii obiektu budowlanego, który powinien zapewniać bezpieczeństwo użytkowania oraz właściwego stanu technicznego przy zapewnieniu m.in. sprawnego usuwania wody opadowej. Z § 103 ust. 3 r.w.t.d.p. wynika, że w przypadku braku kanalizacji przydrożne rowy trawiaste mogą być bezpośrednim odbiornikiem wód pochodzących z odwodnienia pasa drogowego. Przyjmuje się wtedy, że jeśli odwodnienie powierzchni drogi polega na wprowadzaniu wód opadowych do takiego rowu za pomocą odpowiednio wyprofilowanego pasa drogowego oraz wylotów odprowadzających, to jest zachowany ciągły spływ tych wód do tego rowu.

Wtedy rów przydrożny można potraktować jako element technicznego wyposażenia drogi służący do odbioru i podczyszczania tych wód, uznając tym samym, że nie będzie wymagane tu pozwolenie wodnoprawne.


Powyższe wyjaśnienia stanowią jedynie mój pogląd i nie mogą mieć wiążącego stanowiska dla organu prowadzącego przedmiotowe postępowanie.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.