Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Pytanie:
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia sektorowego na wywóz i zagospodarowanie osadów ściekowych z oczyszczalni ścieków komunalnych w opisie przedmiotu zamówienia określa, że postępowanie przetargowe ma na celu wybór wykonawcy - odbiorcy osadów ściekowych zgromadzonych na poletkach osadowych oczyszczalni ścieków. Wykonawca zobowiązany będzie do zagospodarowania osadów ściekowych, przez co rozumie się załadunek na własne samochodowe środki transportowe, przewóz do miejsc odzysku bądź przetwarzanie i poddanie odzyskowi lub przetwarzaniu z zachowaniem wymogów określonych przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) – dalej u.o. Określono, że wybrany wykonawca posiadający wymagane przepisami prawa zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub przetwarzania odpadów, zgodnie z art. 27 ust. 3 u.o., staje się legalnym posiadaczem odpadów z wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z zapisów u.o. w tym zakresie, a w szczególności przejmuje odpowiedzialność za postępowanie z odpadami. Czy określone wyżej zapisy w SIWZ przenoszą tą odpowiedzialność z wytwórcy osadów ściekowych na wykonawcę w sytuacji, gdy wykonawcą staje się podmiot, który posiada zezwolenie na wytwarzanie ustabilizowanych osadów ściekowych oraz ich odzysk metodą R13, a miejscem realizacji jest zbiornik "laguna" (oddalona nawet o 200 km od pierwotnego miejsca wytworzenia osadów)? Magazynowane są tam czasowo osady ściekowe, po czym przedsiębiorca przekazuje je do rolniczego wykorzystania (rozprowadzenie na powierzchni ziemi w celu nawożenia lub ulepszenia gleby - metoda odzysku R10). Ponadto, osady przekazywane są do stosowania poza obszar województwa, na którym zostały wytworzone - zarówno oczyszczalnia ścieków, która organizowała przetarg, jak i "laguna" wykonawcy leżą w innym województwie niż grunty, na których osady są stosowane. Czy w przypadku takiego zagospodarowania osadów ściekowych odpowiedzialność za finalne postępowanie z odpadami, tj. odzysk metodą R10 leży po stronie wytwórcy - oczyszczalni?
Odpowiedź:
Wykonawca umowy przejmuje obowiązki wytwórcy osadów ściekowych. Zatem, za prawidłowe zagospodarowanie osadów odpowiada wykonawca umowy. Najpierw musi poddać osady stabilizacji i higienizacji, a następnie po okresie magazynowania (w tym przypadku odzysku R13) odzyskowi w procesie R10.
Fakt, że miejsce stabilizacji osadów komunalnych (laguna) jest oddalone o 200 km od miejsca wytworzenia osadu wstępnego i nadmiernego, nie jest przeszkodą do uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie R13. Miejsce stabilizacji osadu jest miejscem, które stanowi końcowy etap obróbki osadów - wytworzenia ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych. Stabilizacja osadów jest elementem procesu wytwarzania osadów.
Komunalne osady ściekowe mogą być zbierane (magazynowane) tylko w miejscu wytworzenia, czyli na terenie, gdzie zostały wytworzone (podane stabilizacji i higienizacji).
Osady mogą zostać przywiezione na teren województwa, na którym nie zostały wytworzone wyłącznie do stosowania np. w celach przyrodniczych, do kompostowania czy spalania, ale muszą być przestrzegane zasady wyrażone w art. 20 ust. 5 u.o.
Uzasadnienie:
Co do zasady, komunalne osady ściekowe, niezależnie czy surowe czy ustabilizowane, nie mogą być wwożone na obszar województwa, jeżeli zostały wytworzone poza obszarem tego województwa w celu ich stosowania (odzysku) lub unieszkodliwienia. Artykuł 20 ust. 5 u.o. zawiera odstępstwo od powyższego zakazu w odniesieniu do stosowania osadów na terenie innego województwa, niż zostały wytworzone, jeżeli odległość od miejsca wytwarzania odpadów do miejsca stosowania położonego na obszarze innego województwa jest mniejsza niż odległość do miejsca stosowania położonego na obszarze tego samego województwa. Oznacza to, że ustabilizowane osady ściekowe mogą zostać wywiezione do wykorzystania na teren innego województwa przez firmę, która wygrała przetarg, jeśli są spełnione warunki, o których mowa w art. 20 ust. 5 u.o.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.