Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, wszelkie prace prowadzone na budynkach, na których znajdują się gniazda i siedliska chronionych gatunków ptaków muszą zostać poprzedzone uzyskaniem decyzji regionalnego dyrektora ochrony środowiska zezwalającej na odstępstwa od ustawowych zakazów w stosunku do tych gatunków.
W ramach wydawanych decyzji uzgadnia się szereg warunków i działań kompensacyjnych, służących ochronie ptaków gniazdujących w budynkach.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi w 2013 r. wydał kilkanaście decyzji zezwalających na odstępstwa od zakazów niszczenia siedlisk i gniazd takich ptaków jak jerzyk Apus apus, wróbel Passer domesticus czy jaskółka oknówka Delichon urbicum żyjących w termomodernizowanych blokach mieszkalnych trzech osiedli w Sieradzu.
Dzięki uzgodnieniom, poczynionym w trakcie postępowania, ustalono m.in. prowadzenie części prac poza sezonem lęgowym, ochronę lęgów poprzez zasłonięcie przed przystąpieniem do prac potencjalnych miejsc rozrodu, a także systematyczne kontrole terenu budowy przez ornitologa. Po zakończeniu prac podjęte zostaną działania kompensacyjne związane z utworzeniem lub odsłonięciem ulubionych miejsc lęgowych - otworów wentylacyjnych stropodachu oraz montaż budek lęgowych.
Dzięki wypracowanym uzgodnieniom udaje się pogodzić interes społeczny związany z docieplaniem budynków mieszkalnych z ochroną chronionych ptaków. Prowadzone działania mają na celu zatrzymanie w miastach takich gatunków ptaków jak jerzyk i wróbel, których w ostatnich latach jest coraz mniej.
Szczegółowe informacje na temat ochrony ptaków zamieszkujących budynki mieszkalne dostępne są na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.
Opracowanie: Łukasz Matłacz
Źródło: www.gdos.gov.pl, stan z dnia 27 lutego 2013 r.