Odpowiedź

Na terenach włączonych do Obszaru Natura 2000 można prowadzić działalność gospodarczą. Dopuszczalne jest prowadzenie działalności gospodarczej, rolnej, leśnej, łowieckiej i rybackiej, a także związanej z utrzymywaniem urządzeń i obiektów służących bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu pod warunkiem, że nie będzie ona znacząco negatywnie oddziaływać na cele ochrony. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne jest podjęcie inwestycji, która może skutkować negatywnie na przyrodę. Uzasadnieniem dla zniszczenia przyrody może być jedynie nadrzędny interes publiczny, który nie może być zrealizowany w alternatywny sposób. W takich przypadkach inwestor zobowiązany jest do zapewnienia tzw. kompensacji przyrodniczej.


Uzasadnienie

Od 2004 roku w ramach programu unijnego Obszar Natura 2000 w całej Polsce ochroną zostały objęte określone typy siedlisk przyrodniczych oraz gatunki roślin i zwierząt, które uważa się za szczególnie cenne i zagrożone. Celem programu jest zachowanie tych siedlisk oraz dbałość o utrzymanie różnorodności biologicznej. Zrównoważone działanie programu polega nie tylko na ochronie danego obszaru, ale także na zachęcaniu do jego użytkowania gospodarczego przy zastosowaniu metod, które będą sprzyjać ochronie.

Możliwość prowadzenia działalności na Obszarze Natura 2000 podlega ograniczeniom zgodnie z art. 36 ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 roku(Dz.U. Nr 92 poz. 880). Pierwsze związane jest z zaistnieniem podejrzenia o znaczący negatywny wpływ na przyrodę. Wówczas uruchamia się procedura postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, która ma na celu zbadanie rodzaju i skali zagrożenia, jakie może wywołać inwestycja. Drugie ograniczenie wynika ze szczególnej ochrony jakiej podlegają parki narodowe i rezerwaty. Prowadzenie działalności na obszarach Natura 2000, które jednocześnie wchodzą w skład parków narodowych lub rezerwatów przyrody, jest dozwolone o ile nie narusza to zakazów obowiązujących na tych obszarach.

W przypadku inwestycji istotnej dla interesu publicznego dopuszczalne jest prowadzenie działalności, która niszczy chronioną przyrodę pod warunkiem zapewnienia kompensacji przyrodniczej.


Kompensacja przyrodnicza polega na objęciu ochroną innego terenu, na którym występują te same siedliska lub gatunki.

Ze względu na walory przyrodnicze oraz uznanie terenów z Obszaru Natura 2000 za miejsca
znane w całej Unii Europejskiej jedną z lepszych formą działalności jest agroturystyka
oraz turystyka kwalifikowana np. turystyka piesza, turystyka rowerowa. Poza rolnictwem ekologicznym, usługami hotelowymi i gastronomicznymi inne rodzaje działalności, które mogą
być prowadzone na obszarze Natura 2000 to edukacja ekologiczna, zielone szkoły, promocja
regionu za pomocą silnej europejskiej marki oraz wypromowanie własnych regionalnych produktów.