Do firmy zgłosił się student chcąc odbyć w wakacje praktyki studenckie przez 4 tygodnie.
Jakie są obowiązki pracodawcy z tym związane?
Ile godzin dziennie może odbywać praktyki i jakiego typu prace może wykonywać?
 
Odpowiedź: obowiązki pracodawcy przyjmującego osobę odbywającego praktykę studencką wynikają przede wszystkim z umowy (porozumienia) zawieranego z wyższą uczelnią. Z ogólnych zasad bhp wynika jednocześnie, że pracodawca powinien zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki zajęć odbywanych na terenie zakładu pracy przez studentów niebędących jego pracownikami.
 
 
Uzasadnienie: obowiązkowe zawodowe praktyki studenckie odbywają się na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 572 z późn. zm.) – dalej u.p.s.w., na podstawie skierowania wystawianego przez uczelnię wyższą. Jak stanowi art. 11 ust. 9 u.p.s.w. podstawowa jednostka organizacyjna uczelni prowadząca kształcenie na określonym kierunku studiów i poziomie kształcenia o profilu praktycznym jest obowiązana uwzględnić w programie kształcenia co najmniej trzymiesięczne praktyki zawodowe. Jednostka ta może organizować kształcenie przemiennie w formie zajęć dydaktycznych realizowanych w uczelni i w formie praktyk odbywanych u pracodawcy, uwzględniając realizację wszystkich efektów kształcenia przewidzianych w programie kształcenia dla tego kierunku, poziomu i profilu kształcenia. Kierując studenta na praktykę zawodową uczelnia zawiera umowę (porozumienie) z pracodawcą – w zakresie której powinny zostać uregulowane wszelkie szczegółowe kwestie dotyczące odbywania praktyki, m.in. program praktyki, sposób pełnienia nadzoru dydaktycznego i organizacyjnego oraz czas jej trwania (w tym liczbę godzin odbywania praktyki w ciągu dnia). Stosownie do postanowień umowy pracodawca może zostać zobowiązany do prowadzenia szczegółowych zapisów dotyczących przebiegu praktyki w formie tzw. dziennika praktyk zawodowych oraz wystawienia zaświadczenia po zakończeniu praktyki. Obowiązki pracodawcy przyjmującego studenta na praktykę wynikać będą zatem przede wszystkim z umowy zawartej z uczelnią wyższą określającej warunki niezbędne do przeprowadzenia praktyki.

Na pracodawcy jako podmiocie przyjmującym na praktykę spoczywają ponadto powinności z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak stanowi art. 304 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r.poz.1502 z późn. zm.) – dalej k.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki zajęć odbywanych na terenie zakładu pracy przez studentów i uczniów niebędących jego pracownikami. Oznacza to w szczególności, że studentowi odbywającemu praktykę należy zorganizować stanowisko pracy spełniające wymogi bhp, zapewnić narzędzia pracy, zapewnić odzież roboczą i ochronną. Nadto, praktykanta należy przeszkolić z zakresu bhp oraz przeprowadzić instruktaż stanowiskowy - § 10 ust. 1 i § 11 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860, z późn. zm.). Pracodawca powinien zapoznać również studenta odbywającego praktyki z obowiązującym w zakładzie pracy regulaminem pracy oraz z przepisami dotyczącymi ochrony tajemnicy państwowej i służbowej (w razie istnienia ku temu przesłanek).

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Kompasu Księgowo-Kadrowego.