Po wejściu w życie zmiany ustawy Prawo budowlane zniesiony zostanie obowiązek dołączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostaw mediów. Spełnienie wymagań r.w.t. weryfikuje m.in. w tym zakresie organ nadzoru budowlanego na etapie oddawania obiektu do użytkowania.
Odpowiedź:
Z dniem 28 czerwca 2015 r. wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud., nowe brzmienie uzyska m.in. art. 34 pr. bud. Przepis ten dotychczas przewidywał (art. 34 ust. 3 pkt 3a), że projekt budowlany powinien zawierać, stosownie do potrzeb, oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych.
Z dniem 28 czerwca 2015 r. powyższy wymóg zostaje zniesiony. Nie oznacza to jednak, że wytyczne w zakresie dostawy mediów wynikające z planu miejscowego lub z decyzji o warunkach zabudowy nie będą weryfikowane. Podstawą prawną do weryfikowania powyższej okoliczności będzie art. 35 ust. 1 pkt pr. bud., który przewiduje, że przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego właściwy organ sprawdza zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy (w przypadku braku miejscowego planu).
Przepis powyższy będzie odpowiednio stosowany również w przypadku budowy domu jednorodzinnego w trybie zgłoszenia (co możliwe będzie z dniem 28 czerwca 2015 r.). Należy więc zakładać, że kwestia zgodności projektu budowlanego z wymogami w zakresie sposobu dostawy mediów będzie nadal badana. Należy jednak dodać, że właściwa wykładnia przepisów regulujących powyższą problematykę będzie się dopiero kształtowała, przede wszystkim pod wpływem orzecznictwa sądów administracyjnych dotyczącego tej tematyki.