Celem tych rozwiązań jest ułatwienie uczestnictwa inwestorów w programie społecznego budownictwa czynszowego oraz zracjonalizowanie gospodarowania tworzonym zasobem mieszkaniowym.
Projektowane zmiany przepisów ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego stanowią wynik analizy przeprowadzonej po zakończeniu naboru wniosków w ramach pierwszej edycji nowego programu społecznego budownictwa czynszowego. W projekcie zawarto m.in. propozycję złagodzenia warunku wynajęcia minimum 50% lokali mieszkalnych osobom wychowującym dzieci, jako zobowiązania wynikającego z ustawy i podwyższenie mocno obniżonego poprzednią nowelizacją z 2015 r. limitu dochodów uprawniających do najmu lokalu mieszkalnego. Propozycje są spójne z projektem Narodowego Programu Mieszkaniowego i stanowią realizację celów pakietu "Mieszkanie Plus".
Tematem spotkania były też zmiany katalogu osób, w stosunku do których sąd ma obowiązek orzec o uprawnieniu do lokalu socjalnego. Zgodnie z kierunkiem zaproponowanym m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich, zaproponowano podstawę dla sądów do orzekania o braku prawa do lokalu socjalnego nie tylko w sytuacji, gdy osoby mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany (jak ma to miejsce obecnie), ale także wtedy, gdy ich sytuacja materialna pozwala na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie.
Źródło: www.mib.gov.pl, stan z 13.03.2017 r.