Na jakich zasadach można przywozić do Polski odpad zużytych opon?
Proszę również o wskazanie, kodów w jakich można się poruszać.


Odpowiedź:


Od 1 stycznia 2013 r. przywóz do Polski odpadów z tzw. listy zielonej podlega jedynie procedurze informowania. Kody odpadów w zakresie opon wskazane na liście zielonej to 160103 – zużyte opony oraz 191204 – tworzywa sztuczne oraz guma.


Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 63 ust. 2 rozporządzeniu (WE) Nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów (Dz. Urz. UE L 190 z dnia 12 lipca 2006 r., s. 1, z późn. zm.) - dalej rozporządzenie 1013/2006, od 1 stycznia 2013 możliwy jest przywóz do Polski odpadów z listy zielonej ze wszystkich państw, w tym i będących stroną Konwencji bazylejskiej, przy zastosowaniu jedynie procedury informowania, która jest określona w art. 18 rozporządzenia 1013/2006. W tej procedurze wysyłający odpady ma obowiązek zapewnienia, aby w czasie przemieszczania odpadów dołączony był do nich odpowiedni dokument, którego treść została ustalona w załączniku VII do rozporządzenia 1013/2006. Podczas transportu załącznik VII musi być wypełniony w polach 1-11 i podpisany przez wysyłającego w polu 12. Po odbiorze transportu, odbiorca wypełnia pole 13 lub 14 dokumentu. Załącznik VII nie jest wysyłany do organów właściwych w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów (w Polsce Główny Inspektorat Ochrony Środowiska). Dokument ten natomiast powinien być przechowywany przez okres trzech lat.


Należy przy tym pamiętać, że istotnym elementem tej procedury jest informacja o umowie zawartej pomiędzy osobą, która organizuje przemieszczanie, oraz odbiorcą odpadów przeznaczonych do odzysku. Umowa musi obowiązywać w momencie rozpoczęcia przemieszczania odpadów i obejmować zobowiązanie, że w przypadku, gdy przemieszczanie odpadów lub ich odzysk nie zostaną zrealizowane zgodnie z planem albo też w przypadku, gdy przemieszczanie będzie nielegalne, osoba, która organizuje przemieszczanie, lub odbiorca odbierze odpady z powrotem lub zapewni ich odzysk w inny sposób, a także w razie potrzeby zapewni ich składowanie. Umowa nie musi być dołączana do transportu, ale wysyłający lub odbiorca odpadów zobowiązani są bezzwłocznie ją okazać na żądanie organów właściwych w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów bądź organów kontrolnych.