Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców nowelizuje m.in. ustawę o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (a właściwie Prawo ochrony środowiska, o czym mowa poniżej) oraz ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Senackie poprawki do przepisów nowelizujących ww. ustawy mają zasadniczo charakter redakcyjny, nie zmieniają istoty rozwiązań przyjętych przez Sejm.
Nowela ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji polega na nadaniu nowego brzmienia przepisowi art. 56 pkt 7, który nowelizuje (z dniem 1 stycznia 2019 r.) art. 285 i art. 286 ustawy – Prawo ochrony środowiska. Zmiana ma na celu zapewnienie, aby również po 1 stycznia 2019 r. podmioty korzystające ze środowiska, które są zwolnione z uiszczania opłaty z tytułu korzystania ze środowiska, w przypadku gdy roczna wysokość opłaty z tytułu każdego z rodzajów korzystania ze środowiska nie przekracza 100 zł, były zwolnione z obowiązku przedkładania marszałkowi województwa wykazów i informacji, o których mowa w art. 286 ust. 1, 2 i 5 ustawy – Prawo ochrony środowiska (w brzmieniu, które będzie obowiązywało od 1 stycznia 2019 r.). Utrzymana zostanie zasada, iż opłaty za korzystanie ze środowiska wnosi się za okresy roczne (a nie, jak to miało być, półroczne) oraz, że wykazy wykorzystywane do ustalania wysokości opłat właściwym podmiotom przekazuje marszałek województwa, a nie podmiot korzystający ze środowiska.
Zmiany w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności przez przedsiębiorców, którzy w danym roku kalendarzowym wprowadzili do obrotu produkty w opakowaniach o łącznej masie opakowań nieprzekraczającej 1 Mg. Przedsiębiorcy tacy nie będą mieli obowiązku przeprowadzania publicznej kampanii edukacyjnej. Zwolnienie z obowiązku będzie stanowiło pomoc de minimis. Ta zmiana wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.