Takie kary będą również wymierzane za wprowadzanie na rynek detergentów, które nie spełniają wymogów dotyczących zawartości fosforanów i innych związków fosforu. Ustawa rozszerza kompetencje Inspektora do spraw Substancji Chemicznych. Będzie on zobowiązany do corocznego przekazywania Komisji Europejskiej i OECD informacji o funkcjonowaniu systemu Dobrej Praktyki Laboratoryjnej w Polsce.
Przepisy te będą miały znaczenie dla 30 jednostek badawczych posiadających certyfikat dobrej praktyki i jednostek badawczych, które będą występowały o taki dokument. Nowelizacja przewiduje też, że przedsiębiorcy będą mieli obowiązek informowania Inspektora o wytwarzaniu w Polsce, wprowadzaniu do obrotu lub sprowadzaniu do kraju mieszaniny niebezpiecznej lub stwarzającej zagrożenie - wyłącznie drogą elektroniczną. Ma to ułatwić archiwizację oraz umożliwić ośrodkom informacji toksykologicznej natychmiastowy dostęp online do tych danych.
Ustawa umożliwi też wstrzymanie obrotu substancją chemiczną - w przypadku braku raportu bezpieczeństwa chemicznego. To rozwiązanie ma zapobiec zatruciom produktami chemicznymi, które nie powinny znaleźć się na rynku – w sytuacji gdy nie ma jeszcze wyraźnego zakazu wprowadzania ich do obrotu.
Nowelizacja ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach w Senacie
Ustawę o zmianie ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach omówią w środę senatorowie. To projekt rządowy, który dostosowuje przepisy krajowe do unijnych i wprowadza sankcje za ich nieprzestrzeganie.Za wprowadzanie do obrotu detergentów bez polskiej etykiety dystrybutorom będzie grozić grzywna, a za wywóz chemikaliów bez wymaganej zgody - grzywna, ograniczenie wolności lub więzienie do lat dwóch.