Rozwiązania obowiązujące obecnie w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r. poz. 250) dopuszczają wyłącznie tryb przetargowy w przypadku zlecania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i wyłączają zlecanie zadań własnym jednostkom organizacyjnym (w trybie in-house).

Zatem, aby umożliwić stosowanie powyższych zmian w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, druk nr 366 zawiera jednocześnie zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, uchylając przepisy zawierające obligatoryjne przetargi - wyjaśnia wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, odpowiadając na interpelację posła Zbigniewa Chmielowca.

Da to gminom możliwość korzystania z zasad ogólnych, m.in. udzielania zamówień własnym jednostkom organizacyjnym w trybie z wolnej ręki, o ile zostaną spełnione przesłanki ich udzielania dodane w ustawie – Prawo zamówień publicznych.

Ponadto, równolegle w Sejmie jest procedowany poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – druk nr 343, który również uchyla przepisy o obligatoryjnych przetargach, nakazując gminom w pewnych przypadkach powierzanie zadań własnych w pierwszej kolejności spółkom gminnym. Powierzenie przez gminy zadań w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi własnym jednostkom organizacyjnym bez konieczności przeprowadzania przetargu będzie możliwe w przypadku wejścia w życie proponowanych zmian do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 6 maja 2016 r.