Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy należy wnieść opłatę produktową w wysokości 5 groszy za wprowadzoną w 2013 r. baterię? Czy istnieje próg zwolnienia z takiej opłaty?

Podobny problem dotyczy kwoty przeznaczonej na publiczne kampanie edukacyjne.

Czy wyliczoną kwotę w wysokości 2 gr należy wnieść na konto urzędu marszałkowskiego?


Odpowiedź:

Niestety nie ma w zakresie baterii i akumulatorów przepisów, które zwalniałyby przedsiębiorcę z wniesienia opłaty produktowej czy opłaty na publiczne kampanie edukacyjne, których wysokość nie przekracza określonej kwoty.


Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (Dz. U. Nr 79, poz. 666, z późn. zm.) - dalej u.b.a., wprowadzający baterie lub akumulatory jest obowiązany do finansowania publicznych kampanii edukacyjnych. Kampanie edukacyjne powinny być finansowane przez wprowadzającego na poziomie co najmniej 0,1% swoich przychodów z tytułu wprowadzenia do obrotu baterii i akumulatorów na terytorium kraju osiąganych w danym roku kalendarzowym. Z kolei wprowadzający baterie i akumulatory przenośne mają obowiązek uzyskiwać określone poziomy zbierania, a w sytuacji ich nieuzyskania zobowiązani są do wpłacenia opłaty produktowej.

Niestety u.b.a. nie przywiduje żadnych zwolnień z tych obowiązków. Trwają jednak prace nad nowelizacją u.b.a., gdzie przewiduje się zwolnienia wprowadzających baterie i akumulatory w niewielkich ilościach z obowiązku rozliczania poziomu zbierania i płacenia opłaty produktowej oraz z finansowania publicznych kampanii edukacyjnych.

Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.