Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Pytanie
Powierzchnia kortu tenisowego utwardzona jest mączką ceglaną. Kort ogrodzony jest siatką na słupkach stalowych o wysokości 4 m.
Czy tak zaprojektowany kort należy zakwalifikować jako budowlę wymagającą uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia?
Czy ewentualnie należy rozpatrywać tylko oddzielnie budowę ogrodzenia i utwardzenia części przedmiotowej działki?
Czy do budowy kortu tenisowego na działce położonej w terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną mają zastosowanie przepisy rozporządzenia z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych?
Odpowiedź
Jeśli chodzi o prawną kwalifikację obiektu, o którym mowa w treści zadanego pytania, to nie ma przesłanek by stwierdzić, że kort tenisowy powinien być kwalifikowany jako odrębna budowla, co powodowałoby – na gruncie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. – konieczność uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Pogląd taki wyrażają również sądy administracyjne (w tym Naczelny Sąd Administracyjny), co było przedmiotem rozstrzygnięcia w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 maja 2013 r., II OSK 183/12, w którym stwierdzono wyraźnie, że procedura zgłoszeniowa znajduje zastosowanie w stosunku od obiektów takich jak korty tenisowe. Z kolei jeśli chodzi o przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t., to przede wszystkim należy zwrócić uwagę, iż stosować je przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych. Przepisy rozporządzenia r.w.t. stosować należy zatem do budynków oraz obiektów spełniających funkcję budynków nie zaś do obiektów budynków nie stanowiących, takich jak m.in. korty tenisowe. Stąd też uznać należy, że przepisy r.w.t. nie będą miały zastosowania w odniesieniu do kortów tenisowych, w szczególności w zakresie lokalizacji tego typu obiektów względem innych obiektów lub granic sąsiedniej działki budowlanej. Niezależnie od tego należy wziąć oczywiście pod uwagę ograniczenia planistyczne wynikające z przepisów prawa miejscowego (obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego) lub postanowień wydanych dla danego obszaru decyzji o warunkach zabudowy. W przypadku, gdy teren przeznaczony jest pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną i nie jest przewidziane sytuowanie obiektów towarzyszących o charakterze rekreacyjno – sportowym, to tego typu rozwiązanie może być kwestionowane z punktu widzenia przeznaczenia danej nieruchomości w planie miejscowym.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .