Czy złożenie sprawozdania o wysokości pobranej opłaty depozytowej i przekazanej nieodebranej opłacie depozytowej po ustawowym terminie (15 marca) podlega karze?

Jeżeli tak, to w jakiej wysokości?


Odpowiedź:

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (Dz. U. Nr 79, poz. 666, z późn. zm.) - dalej u.b.a. nie przewiduje kary pieniężnej za nieterminowe złożenie sprawozdania o wysokości pobranej opłaty depozytowej i przekazanej nieodebranej opłaty depozytowe po ustawowym terminie.

Także, przepisy u.b.a. nie przewidują stosowania do opłat depozytowych wynikających z przepisów dotyczących baterii i akumulatorów przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) – dalej o.p., a więc inaczej niż w przypadku opłat produktowych, gdzie stosuje się przepisy działu III o.p. odpowiednio. Oznacza to, że w opłaty depozytowe nie podlegają "podatkowym" odsetkom za zwłokę.

Uzasadnienie:

O ile ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) przewiduje w art. 200 karę w wysokości 500 zł za niezłożenie sprawozdania dotyczącego opłaty produktowej, to nie wspomina o karze za niezłożenie sprawozdania dotyczącego opłaty depozytowej. A to oznacza, że jedynym instrumentem, jakim może posiłkować się marszałek środowiska jest grzywna w celu przymuszenia do wykonania obowiązku o charakterze niepieniężnym, o której mowa w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1015).


Uwagi:

Zgodnie z art. 69 ust. 3 u.b.a., marszałek województwa, w celu weryfikacji danych zawartych w sprawozdaniach, może zobowiązać, w drodze decyzji, wprowadzającego baterie lub akumulatory, zbierającego zużyte baterie lub zużyte akumulatory lub prowadzącego zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów do przedłożenia stosownych dokumentów. W przypadku stwierdzenia, że przedsiębiorca nie uiścił opłaty produktowej lub dokonał wpłaty w wysokości niższej od należnej, marszałek województwa wydaje decyzję, w której określa wysokość zaległości z tytułu opłaty produktowej (art. 42 ust. 1 u.b.a.), zaś w przypadku niewykonania tej decyzji ustala dodatkową opłatę produktową w wysokości odpowiadającej 50% kwoty niewpłaconej opłaty produktowej.

Takiego uprawnienia - w odniesieniu do opłaty depozytowej - przepisy u.b.a. nie przewidują, zatem marszałek województwa nie może ustalić opłatę depozytową (co przekłada się na to, że o.p. nie ma zastosowania do opłaty depozytowej, zgodnie z art. 2 § 1 pkt 1 o.p.).