Odpowiedź
Świadome nabycie odpadu od podmiotu, który nie posiada decyzji administracyjnych na gospodarowanie odpadami, nie skutkuje odpowiedzialnością administracyjną, jeśli podmiot przyjmujący odpad posiada zezwolenia umożliwiające mu gospodarowanie odpadem danego rodzaju.
Oczywiście świadome nabycie odpadu od osoby, które weszła w jego posiadanie w sposób zabroniony przez prawo, np. zdemontowała urządzenie lub maszynę w celu pozyskania części metalowych, kabli lub sprzętu elektrycznego skutkuje odpowiedzialnością karną, niezależnie od tego, że nabywca posiada decyzje na gospodarowanie odpadami tego rodzaju.
Nieuprawniony posiadacz odpadu, przekazując go podmiotowi uprawnionemu do gospodarowania nim, nie narusza przepisów (chyba że wszedł w posiadanie tego odpadu w sposób nielegalny).
Uzasadnienie
Posiadacz odpadu, w tym jego wytwórca, który nie posiada stosownych decyzji umożliwiających mu gospodarowanie odpadami jest zobligowany do pozbycia się ich, czyli do odpłatnego lub nieodpłatnego przekazania ich innemu podmiotowi uprawnionemu do zagospodarowania odpadów.
Jeśli podmiot zbywający odpad jest przedsiębiorcą, to wystawi nabywcy kartę przekazania odpadu, a jeśli jest osobą fizyczną, to może sporządzić krótką umowę, z której będzie wynikała podstawa przekazania odpadu. Należy także zauważyć, że przepisy nie zabraniają osobie fizycznej wystawienia KPO.