Pytanie:
Czy należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne na pobór wody z jeziora? Woda wykorzystywana jest do opryskiwacza, a pobiera ją rolnik, niebędący dzierżawcą ani właścicielem jeziora. Do kogo można zgłosić taki fakt, celem zaprzestania takiego procederu?

Odpowiedź:
Na "zwykłe" pobieranie wody nie jest potrzebne pozwolenie wodnoprawne. Niemniej, wymagana jest zgodna właściciela wody na takie korzystanie.

Uzasadnienie:
Tylko właścicielowi gruntu pod wodami przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wody podziemnej znajdującej się w jego gruncie. Prawo to nie stanowi prawa do wykonywania urządzeń wodnych bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Tak określa art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. Jak wynika z art. 124 pkt 8 pr. wod., pozwolenia wodnoprawnego albo zgłoszenia nie wymaga pobór wód powierzchniowych lub podziemnych w ilości nieprzekraczającej 5 m[3]na dobę.

Zgodnie z art. 36 ust. 2 pr. wod. zwykłe korzystanie z wód służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego. Nie stanowi natomiast zwykłego korzystania z wód: nawadnianie gruntów lub upraw wodą podziemną za pomocą deszczowni, pobór wody powierzchniowej lub podziemnej w ilości większej niż 5 m[3]na dobę lub korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej.

Jeżeli więc woda pobierana jest z jeziora stojącego, to takie działanie, bez wiedzy właściciela jest przestępstwem (kradzież), które właściciel wody powinien zgłosić organom ścigania.
W pytaniu nie podano sposobu pobierania wody oraz jej ilości dlatego niemożliwym jest stwierdzenie, czy dana działalność podlega pod przepisy karne ustawy (art. 189-195 pr. wod.).