Pytanie
W okresie świadczeniowym 2010/2011 wierzyciela korzystała z funduszu alimentacyjnego na uprawnione nieletnie dzieci. W okresie świadczeniowym 2011/2012 również złożyła wniosek we wrześniu 2011 r. na uprawnione dzieci (w czasie składania wniosku córka była jeszcze nieletnia). Została wydana jedna decyzja na nazwisko matki dla obojga uprawnionych. Po wydaniu decyzji córka uprawniona ukończyła 18 lat, nadal się uczy, złożyła oświadczenie, że prosi o wypłacanie świadczeń z funduszu na wskazane przez matkę konto. W lutym wpłynęło pismo od właściwego komornika sądowego o podwyższeniu zasadzonych alimentów dla pełnoletniej uprawnionej. Sąd zasądził od 16 sierpnia 2011 r. podwyższenie alimentów (wyrok sądowy z 27 stycznia 2012 r.). Uprawniona złożyła u komornika sądowego wskazany wyrok. Komornik dokonał zmiany osoby wierzyciela i wydał zaświadczenie o bezskuteczności - egzekucja bezskuteczna na nazwisko córki. Uprawniona spełnia pozostałe warunki uprawniające do świadczeń z funduszu.
1. Jak postąpić w przypadku decyzji z okresu 2010/2011?
Komu wydać decyzje wyrównującą świadczenia za stary okres? Matce czy pełnoletniej juz córce?
2. Czy uchylić decyzję z okresu zasiłkowego 2011/2012 w części dotyczącej osoby pełnoletniej i na jakiej podstawie prawnej i wydać nową dla pełnoletniej?
Nie ma wniosku o ustalenie prawa tylko informacja o podwyższonych alimentach.
Czy matka musi wyrazić zgodę na ewentualne uchylenie decyzji?
Czy można dokonać zmiany pierwotnej decyzji w zakresie przyznającym świadczenia córce i podwyższyć kwotę wg zasądzonych alimentów?
Córka oświadczyła, że chce otrzymywać pieniądze z funduszu na swoje konto.