Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Pytanie
Gmina miejska X otrzymała darowizną (od gminy miejskiej Y) w postaci domów mieszkalnych wielorodzinnych, posadowionych na swoich, uzbrojonych działkach. Mieszkania zostały zasiedlone w 1997 r. i 1998 r. W między czasie gmina-darczyńca, w wyniku przekształceń administracyjnych, przestała istnieć (2002 r.). Zarządca budynków, gmina X na wnioski mieszkańców o sprzedaż lokali na własność odmawia zbycia ich argumentując to faktem darowizny oraz nie istniejącym darczyńcą.
W jaki sposób w zaistniałej sytuacji można od gminy X nabyć tego typu lokal na własność?
Jakie procedury należy przeprowadzić, aby doprowadzić do sytuacji prawnie umożliwiającej gminie sprzedaż lokali, a mieszkańcom nabywanie ich?
Czy w tym przypadku darowizny jest jakikolwiek obowiązujący określony okres czasu, po którym obdarowany może władać (sprzedawać) podarowanym mieniem?
Czy spadkobierca gminy Y jest w tym przypadku odpowiednią jednostką organizacyjna do podejmowania decyzji w tej sprawie i czy ewentualna jej decyzje mogą doprowadzić do zmiany aktualnej sytuacji?
Jeśli tak, to o co należy wystąpić i do kogo?
Odpowiedź
W ocenie opiniującego brak jest przeszkód do tego, aby zbyć lokale na rzecz ich najemców. Powinno to nastąpić w drodze bezprzetargowej, na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 1 u.g.n.
Uzasadnienie
W myśl art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – dalej k.c., przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Zasadniczą cechą darowizny jest zatem jej nieodpłatność, przez którą należy rozumieć brak ekwiwalentu ekonomicznego jako odpowiednika świadczenia darczyńcy. Świadczenie na rzecz obdarowanego polega na dokonaniu przysporzenia majątkowego, w szczególności polega na przeniesieniu określonych praw z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego (np. prawa własności). Opiniujący założył (ponieważ nie wynika to wprost z zapytania i jeżeli jest inaczej proszę to doprecyzować), że na mocy darowizny pomiędzy gminą Y a gminą X, gmina X stała się właścicielem wielorodzinnych budynków mieszkalnych (jeżeli stan prawny nieruchomości jest inny proszę o doprecyzowanie) posadowionych na gruncie będącym jej własnością. W takim przypadku dla sprzedaży lokali mieszkalnych znajdujących się w tych budynkach na rzecz najemców zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami – dalej u.g.n. W ocenie opiniującego brak jest przeszkód do tego, aby zbyć lokale na rzecz ich najemców. Powinno to nastąpić w drodze bezprzetargowej, na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 1 u.g.n., w myśl którego nieruchomość jest zbywana właśnie w tym trybie, jeżeli nabywcą jest osoba, której przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu, stosownie doart. 34 u.g.n. Pierwszeństwo w nabyciu, w myśl art. 34 ust. 1 pkt 3 u.g.n. przysługuje m.in. osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. W niniejszym przypadku nie ma znaczenia fakt, iż darczyńca już nie istnieje. W przypadku darowizny nie ma bowiem okresu karencji, przed upływem którego nie można zbyć przedmiotu darowizny (chyba, że zostało to zastrzeżone w umowie darowizny).
Należy mieć na uwadze, że gmina co do zasady nie ma obowiązku sprzedaży lokali. Jedynie w przypadku przystąpienia przez gminę do sprzedaży lokali pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje ich najemcom.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .