Pytanie:

  • Czy mnicha nizinna podlega rejestracji? Jaki dokument powinien wydać kupującemu sklep zoologiczny, w którym kupiono papugę, aby nabywca mógł ją zarejestrować u starosty?
  • Do wniosku załączono kopię czeskiego dokumentu, na którym umieszczono pieczątkę sklepu. Czy powyższe można potraktować jako "inny dokument stwierdzający legalność pochodzenia zwierzęcia"?


Odpowiedź:
Mnicha nizinna podlega rejestracji. Rejestracji nie podlegają jedynie nimfy, aleksandretty obroźne, faliste i nierozłączki czerwono czelne. W Czechach mnicha nizinna rejestracji nie podlega. 

Zasadą jest, że wszelkie dokumenty sporządzone w innym języku niż polski powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Jeżeli do wniosku nie zostanie załączone tłumaczenie, to podanie to nie czyni zadość wymaganiom formalnym. Jeśli więc wnioskodawca nie przedłożył również tłumaczenia dokumentu wydanego przez sklep z języka czeskiego na polski, to organ powinien go wezwać w trybie art. 64 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. do uzupełnienia braku formalnego z pouczeniem, że w przypadku niedochowania terminu jego wniosek o zarejestrowanie zwierzęcia egzotycznego pozostanie bez rozpoznania.

Dopiero po zapoznaniu się z treścią dokumentu starosta będzie mógł ocenić, czy jest to "inny dokument stwierdzający legalność pochodzenia zwierzęcia".

Dokument stwierdzający legalność pochodzenia zwierzęcia

Przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p. nie określają użytego w art. 64 ust. 4 pkt 11 lit. d u.o.p. pojęcia "inny dokument". Zgodnie z utrwalonym poglądem doktryny, w razie wątpliwości dotyczących dokumentów przedstawianych organowi administracji publicznej, należy odwołać się do reguł ogólnych zawartych k.p.a. dotyczących postępowania dowodowego.

Zgodnie z treścią art. 75 § 1 k.p.a. jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny.

Należy jednak mieć na względzie, że ustawodawca w art. 64 ust. 4 pkt 11 lit. d. u.o.p. wyraźnie stwierdza, że wnioskodawca ma przedstawić dokument, a skoro tak, to nie może być to zeznanie świadka, który, np. był obecny przy transakcji dokonywanej w Czechach. Nie znając treści dokumentu wystawionego przez sklep, nie można w żaden sposób ustalić, czy jest on owym "innym dokumentem".

Takim dokumentem może być jednak pisemne oświadczenie właściciela zwierzęcia. Skoro w Czechach mnicha nizinna nie jest rejestrowana, to oczywistym jest, że nabywca takiego ptaka nie uzyska żadnego zaświadczenia potwierdzającego legalność jego pochodzenia (np. zaświadczenia lekarza weterynarii o urodzeniu w hodowli). Natomiast rachunek czy faktura ze sklepu nie stanowią dowodu potwierdzającego legalność pochodzenia zwierzęcia egzotycznego.