W I kwartale ceny oferowanych mieszkań z rynku pierwotnego były dosyć stabilne, jedynie w stolicy odnotowano wyraźniejszy spadek wartości metra kwadratowego o 1-3%. Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że rozpoczynane inwestycje deweloperskie były rentowne, co przełożyło się na zmniejszenie odsetka upadających firm budowlanych oraz deweloperskich w porównaniu z rokiem poprzednim.
Pierwsze półrocze pod znakiem stabilizacji
W II kwartale po pierwszych podsumowaniach można już było zauważyć wzrost wskaźnika produkcji budowlanej, czyli liczby inwestycji znajdujących się w fazie wznoszenia. Zjawisko to było widoczne szczególne w dużych aglomeracjach, a towarzyszył temu wzrost wydanych pozwoleń na budowę. Ze względu na zadowalający w 2013 roku poziom sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego, liczba oferowanych przez deweloperów lokali zwiększyła się prawie dwukrotnie w porównaniu do stanu z poprzedniego kwartału. Eksperci informowali też, że rentowność deweloperskich projektów pozostawała na wysokim poziomie, co wiązało się z utrzymywaniem relatywnie stałych cen za metr kwadratowy. Deweloperzy cały czas starali się dostosowywać swoje oferty do wymagań przyszłych lokatorów, co przejawiało się choćby w tworzeniu mieszkań o niewielkim metrażu (do 50 metrów kwadratowych). Do zakupu lokalu skłaniały również rekordowo niskie raty kredytu, które w wielu przypadkach były niższe niż rata za wynajem mieszkania. Nie bez znaczenia pozostawał fakt zmiany limitów cenowych za metr kwadratowy w programie Mieszkanie dla Młodych.
Pozytywne prognozy dla kupujących
Po półrocznych podsumowaniach można było stwierdzić, że w porównaniu z poprzednim rokiem szczególnie staniały lokale o niewielkim metrażu.
- We Wrocławiu ceny mieszkań do 60 metrów kwadratowych zmniejszyły się średnio o 4%. Nakładająca się na to wakacyjna obniżka cen za metr kwadratowy zachęcała do finalizowania transakcji zakupu. Nasilenie sprzedaży spowodowane też było obawą przed podwyżką obowiązkowego wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. W 2014 roku mieszkania nabywali przedstawiciele różnych grup społecznych, zarówno za gotówkę, jak i korzystając z kredytu. Tak też było w przypadku lokali na osiedlach Wille Słoneczniki oraz Tęczowy Raj. Odnotowaliśmy też zainteresowanie programem MdM, coraz częściej pojawiały się także osoby nabywające lokale w celach inwestycyjnych - mówi Michał Trejgis, specjalista ds. Marketingu w firmie BUDOTEX.
Dobre wyniki sprzedaży skłaniały deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji. Dodatkowo nowe limity cenowe programu Mieszkanie dla Młodych w IV kwartale dały możliwość wyboru atrakcyjniejszych lokali w ramach dofinansowania. Oczekuje się, że w roku 2015 kontynuowane będą tendencje utrzymujące się w poprzednich miesiącach. Stabilizacja cen lokali będzie skłaniać coraz większą liczbę osób do podjęcia decyzji o zakupie mieszkania, a wzrost liczby rozpoczynanych inwestycji pozwoli konsumentom na wybór najbardziej konkurencyjnej oferty. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego może być nieco utrudnione ze względu na wprowadzany przez Rekomendację S wymagany wkład własny na poziomie 10%, jednak prognozowane niskie stopy procentowe będą równoważyć tę niedogodność, co sprawi, że liczba uzyskanych kredytów osiągnie poziom podobny do roku 2014.
Mieszkanie dla Młodych, zapowiedź wzrostu obowiązkowej wysokości wkładu własnego, czyli podsumowanie 2014 r. na rynku nieruchomości
W 2014 roku sprzedaż mieszkań oraz ilość lokali wprowadzanych na rynek utrzymywała się na wysokim poziomie. Wpływ na to miał wzrost tempa gospodarki oraz start programu ,,Mieszkanie dla Młodych. Nie bez znaczenia okazała się także nadchodząca perspektywa zmiany obowiązkowej wysokości wkładu własnego wynikająca z zapisów znowelizowanej Rekomendacji S.