Wicepremier podkreślił, że najważniejszym kierunkiem działań MG w nowej perspektywie finansowej UE będzie dalsze wspieranie współpracy pomiędzy nauką, zapleczem badawczo-wdrożeniowym i proinnowacyjnymi przedsiębiorstwami. – Równie duży nacisk położony będzie na tworzenie infrastrukturalnego zaplecza badawczo-rozwojowego przedsiębiorstw oraz ich umiędzynarodowienie – zaznaczył.
Przypomniał także, że najwięcej funduszy ze środków europejskich zostało przeznaczone dla sektora MŚP z uwagi na jego rolę w strukturze PKB oraz znaczenie dla polskiej oraz unijnej gospodarki. - Planując we współpracy z PARP instrumenty wsparcia przedsiębiorstw, kierowaliśmy się w szczególności potrzebami wsparcia polskich mikro-, małych i średnich firm. Pierwsze konkursy w ramach przewidzianych do realizacji instrumentów w Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój zostaną uruchomione w II połowie 2015 r. – poinformował.
 
Szef resortu gospodarki dodał także, że w najbliższym czasie zostaną ogłoszone konkursy na wsparcie tych przedsiębiorców, którzy planują utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego (w konkursie Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw (działanie bezpośrednio realizowane przez MG), a także dla tych, którzy zamierzają wdrożyć wyniki własnych lub zleconych prac badawczo-rozwojowych (w konkursie Badania na rynek – realizowane przez PARP). Ci, którzy planują nawiązać współpracę z sektorem nauki na opracowanie innowacyjnego rozwiązania w skali przedsiębiorstwa, będą mogli uzyskać wsparcie również uzyskać w konkursie Bony na innowacje realizowanym przez PARP.
Podczas konferencji odbyło się także uroczyste podpisanie Porozumienia o współpracy pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości a Polską Agencją Kosmiczną.