Eksperci apelują o doprecyzowanie planowanych przepisów, aby ich stosowanie było bezpieczne dla podatników. Nowe regulacje mają wejść w życie już z początkiem 2017 r.
Propozycję objęcia odwróconym obciążeniem usług budowlanych Ministerstwo Finansów przedstawiło w projekcie ustawy (z 21 października 2016 r.) o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Rząd przyjął ten projekt 25 października br.
Zgodnie z projektem resortu finansów, odwrócony VAT, czyli mechanizm sprowadzający się do tego, że za zapłatę podatku VAT odpowiada nabywca, a nie sprzedawca, ma z początkiem 2017 r. objąć szereg usług budowlanych i z budownictwem powiązanych. Łącznie katalog, który określony zostanie w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, zawierać będzie 47 typów usług, w tym m.in. roboty związane z budową, przebudową, remontem, rozbiórką i burzeniem obiektów budowlanych, a także roboty ziemne oraz roboty związane z zakładaniem izolacji i ogrodzeń. Na liście znaleźć mają się również np. roboty tynkarskie, malarskie, betoniarskie, dekarskie oraz szklarskie.
Więcej >>>