Rozwiązania przewidziane w projekcie mają skłaniać strony do podejmowania prób polubownego rozwiązywania sporu przed skierowaniem sprawy do sądu, a także zapewniać odpowiednią jakość usług mediacyjnych.
W dokumencie zaproponowano m.in. możliwość zaliczenia kosztów mediacji prowadzonej na skutek skierowania przez sąd do wydatków sądowych oraz zmianę niektórych opłat sądowych związanych z prowadzeniem postępowania mediacyjnego. Wprowadzone zostaną regulacje dotyczące kwalifikacji mediatorów stałych. Stworzone zostaną także listy mediatorów stałych, podlegające weryfikacji przez prezesów sądów okręgowych.
Projekt przewiduje również wprowadzenie równego standardu dla postępowań sądowych i arbitrażowych w przypadku upadłości przedsiębiorcy. Pomimo ogłoszenia upadłości zapis na sąd polubowny nie będzie tracił mocy, a toczące się przed sądem polubownym postępowania będą kontynuowane.
Na terenie kraju działa już 6 Centrów Mediacji i Arbitrażu, których celem jest upowszechnianie informacji o korzyściach, jakie daje polubowne rozwiązywanie problemów oraz prowadzenie mediacji w konkretnych sprawach. Centra działają w ścisłej współpracy z wyższymi uczelniami, organizacjami gospodarczymi, izbami radców prawnych i adwokatów, a także partnerami społecznymi.