Do pozyskanych wcześniej gruntów dołączyły kolejne nieruchomości w Krakowie, Skawinie i Tarnowie. To efekt listów intencyjnych podpisanych 23 lutego 2017 r. między BGK Nieruchomości S.A. a wojewodą małopolskim Józefem Pilchem oraz prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim - informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
Minister Andrzej Adamczyk skierował do uczestników uroczystości list, w którym podkreślił, że pakiet Mieszkanie Plus w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego jest istotnym wsparciem polskich rodzin w rozwiązaniu trudnej sytuacji mieszkaniowej. – Zaniedbania wielu ostatnich lat doprowadziły do sytuacji, w której liczba mieszkań na 1000 mieszkańców plasuje nas w ogonie Europy. Zmieniamy to. W minionym roku rząd przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy. Jest to pierwszy kompleksowy program, który ma rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków i kolejny ważny element wsparcia polskich rodzin. W ramach programu Mieszkanie Plus udostępnimy tanie mieszkania na gruntach Skarbu Państwa – na własność bądź na wynajem. Prawo ubiegania się o najem będą mieli wszyscy Polacy. Co ważne, nie jest to program, który zachęcałby do brania kredytów i wpadania w spiralę zadłużenia. Brak mieszkania jest istotnym czynnikiem utrudniającym założenie rodziny. Kiedy nie ma gniazda, nie ma też piskląt – napisał minister Andrzej Adamczyk.
Resort budownictwa wskazuje, że listy intencyjne podpisane w Krakowie zakładają współpracę w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną – zarówno na terenie samego Krakowa, jak i całego województwa małopolskiego.
– Dzięki aktywnej postawie instytucji rządowych, w tym urzędów wojewódzkich i spółek z udziałem Skarbu Państwa, a także jednostek samorządu terytorialnego, dysponujemy już potencjałem budowy około 60 tys. nowoczesnych mieszkań czynszowych w ponad 70 miastach w całej Polsce. Ta liczba cały czas rośnie – podkreślił Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości S.A.
W części komercyjnej program Mieszkanie Plus zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Resort informuje, że celem jest zapewnienie impulsu do rozwoju rynku mieszkaniowego. Program pozwoli też na efektywne wykorzystanie nieużywanych dziś gruntów.
MIB wskazuje, że listy intencyjne, dotyczące wytypowanych przez województwo małopolskie i miasto Kraków działek, są wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa