Pytanie:
Czy mała wspólnota mieszkaniowa, składająca się z 4 osób fizycznych, które są współwłaścicielami nieruchomości na której rośnie drzewo, powinna złożyć zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa czy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia?

Odpowiedź:
Mała wspólnota mieszkaniowa to osoba prawna. A skoro tak, to osoba prawna nie może usunąć drzew bez zezwolenia organu, a tym samym nie może złożyć zgłoszenia o zamiarze usunięcia drzewa niezależnie od tego jak wygląda zarząd w takiej wspólnocie.

Uzasadnienie:
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 14.03. 2013 r., I CSK 379/12, wspólnota mieszkaniowa jest podmiotem prawa cywilnego – ułomna osoba prawną, o której mowa w art. 33[1] ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny – dalej k.c.

Do "małej" wspólnoty mieszkaniowej stosuje się przepisy ustawy z 24.06.1994 r. o własności lokali – dalej u.w.l. Sposób zarządu nieruchomością wspólną, w przypadku "małej" wspólnoty mieszkaniowej, może zostać określony przez właścicieli lokali w stosownej umowie, o której mowa w art. 18 ust. 1 u.w.l. (umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej przez właścicieli lokali w okresie późniejszym w formie aktu notarialnego). Zgodnie z art. 19 u.w.l. "jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy ustawy 23.04.1964 r. Kodeks cywilny - dalej k.c. i ustawy z 17.11. 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego.

Przepis ten nie wyłącza jednak stosowania całej u.w.l., lecz przesądza o "odpowiednim" stosowaniu k.c. i to jedynie w kwestiach związanych z zarządem wspólną. W takiej sytuacji właściciele nawet dwóch wyodrębnionych lokali tworzą wspólnotę mieszkaniową, ponieważ w pełnym zakresie obowiązuje tutaj art. 6 u.w.l.

W związku z faktem, że nie mamy o czynienia z nieruchomością stanowiącą współwłasność osób fizycznych, a małą wspólnotą mieszkaniową będącą osobą prawną wykluczona jest możliwość stosowania art. 83f ust. 4 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody. 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami